"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Credincioșii Parohiei Sf. Policarp al Smirnei din Cisterna di Latina (Protopopiatul Lazio III) pelerini la Roma

Duminică 8 octombrie, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, după Sf. Liturghie, un grup de pelerini din parohia "Sfântul Mare Mucenic Policarp al Smirnei", din Cisterna di Latina alături de Pc. Pr. Strugaru Nicolae , au mers pe urmele sfinților din Roma. Au vizitat şi s-au închinat la o părticică din Ieslea din Betleem aflată în Biserica Sfânta Maria Maggiore, apoi au fost şi s-au închinat la mormântul Sf. Ap. Pavel din Biserica Sf. Pavel. Au fost şi la biserica unde se află lanțurile cu care a fost legat Sf. Ap. Petru când a stat în închisoare. Au trecut şi pe la Închisoarea Sf. Petru. Apoi au urcat Sf. Scară pe care Mântuitorul a urcat-o când a mers la Pilat. La finalul pelerinajului credincioşii s-au închinat în Biserica Sfânta Cruce din Ierusalim la o părticică din Sf. Cruce. Ne rugăm ca Sfinții la care ne-am închinat să asculte rugăciunile noastre şi să ne fie călăuzitori.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1459839