"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Șezătoarea Portului Popular la parohia din Rivarolo

Duminică 8 octombrie creștinii din Rivarolo au venit îmbrăcați în mod deosebit la Biserică. Copiii, tineri, părinții şi bunei au îmbrăcat straiele noastre populare românești care mai de  care mai frumoase, fiecare costum național  reprezentând specificul zonei de proveniență din ţara noastră,  bogată în tradiţii şi obiceiuri.

După Sfânta Slujbă a avut loc Șezătoarea copiilor dedicată Portului nostru românesc intitulată :  "Un popor fără tradiţii este un popor fără viitor" copii, care prin gingășia şi vocile lor duioase cu care au cântat şi recitat poezii, ne-au adus în suflet emoţii profunde şi dor de casă.

Mulţumim din suflet la toţi organizatorii şi participanţii.

Bunul Dumnezeu să ne ocrotească copii şi să-i crească pe toţi mari, cuminţi şi sănătoși spre bucuria şi mândria noastră.

Consemnat de preoteasa Carolina Tiulenev.