"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnire de Protopopiat Lazio I

În seara zilei de 10 octombrie 2017, la Parohia „Sfântul Cuvios Dimitrie cel Nou din Basarabi” din Roma (Borghesiana), s-a desfășurat întâlnirea preoților din Protopopiatul Lazio 1.

În cadrul întâlnirii, părintele Ioan Ivan de la parohia Roma II, a prezentat referatul cu tema „Apărători ai Ortodoxiei în timpul comunismului în Patriarhia Română. Viața și personalitatea mucenicului Valeriu Gafencu”, aducând înaintea celor prezenți mărturii ale celor ce l-au cunoscut pe sfântul închisorilor. De asemenea, în cadrul discuțiilor ce au urmat, s-au evidențiat și alte icoane de sfinți pătimitori și mărturisitori din aceeași perioadă.

În partea a doua a întâlnirii s-au discutat probleme administrative ale Protopopiatului și s-a planificat punerea în lucrare a unor proiecte propuse de departamentele Episcopiei: Desaga Milosteniei, Cărucioarele speranței etc.

Următoarea întâlnire a preoților din Protopopiatul Lazio 1 va avea loc în ziua de 14 noiembrie la Parohia Roma XII Torre Spaccata.