"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Nepsis Roma la Ivrea

În perioada 6-8 octombrie parohia “Sf. Leontie de la Rădăuți” a fost gazdă al unui grup de 12 tineri ortodocși români de la Roma. Această activitate nespus de frumoasă a fost și un schimb de experiență prin care ambele grupuri au avut de învățat unii de la alții, dar mai ales nepticii au legat noi și frumoase prietenii și au petrecut momente plăcute împreună.

In ziua de 6 octombrie, seara, grupul de la Roma însoțiți de pr Marian Preda și doamna preoteasă Ionela Ivan au ajuns la Ivrea unde au fost întâmpinați de părintele paroh Dumitru Babula și de o parte din tinerii de la Ivrea. După ce au servit cina cu toții, musafirii au fost conduși spre familiile care i-au găzduit pe parcursul șederii la Ivrea.

A doua zi, sâmbătă, pe 7 octombrie, cei de la Roma și de la Ivrea au participat și cântat la Sfânta Liturghie săvârșită de către părinții Marian și Dumitru. Unii tineri s-au împărtășit cu Sfintele Taine. A urmat micul dejun iar apoi după ce au făcut cunoștință, pr Marian  împreună cu doamna preoteasă Ionela au mediat un atelier de discuții pe o temă actuală și importantă pentru fiecare tânăr din ziua de azi, și anume prietenia. A urmat apoi masa de prânz la iarbă verde, un grătar tipic românesc într-un loc încărcat cu frumusețile naturii din zona Ivreii. Participanții n-au ezitat să profite de această ieșire pentru a socializa, a se distra și a se împrieteni.  După grătarul de amiază cele două grupuri împreuna cu Modest, un enoriaș creștin ortodox italian convertit de curând de la budism la Ortodoxie, au vizitat Pieve di San Lorenzo din sătucul Settimo Vittone, localizat pe via Francigena. În această biserică originară din secolul IX s-au făcut recente săpături descoperindu-se un baptisteriu folosit, după cum ne-a explicat arheologul, pentru botezurile prin scufundare. La această biserică toți am tras concluzia că în Occident botezul se făcea cum se face în tradiția Ortodoxă. Tot în biserică am văzut fresce din secolele XI și XV. Cele din secolul XI sunt asemănătoare icoanelor ortodoxe în schimb cele din secolul XV demonstrează schimbarea tradiției în lumea occidentală. A urmat apoi povestirea lui Modest despre cum l-a descoperit pe  Hristos, el care era budist, urmată de căldurosul lui îndemn de a păstra ca o comoară dreapta credință moștenită de la părinți și de a prețui-o, cu atât mai mult fiind născuți în această tradiție. După aceasta a urmat vizitarea mănăstirii Bose din satul Magnano, provincia de Biella, unde an de an se țin congrese cu participare și cu teme ortodoxe, după care ne-am întors la biserica parohială din Ivrea unde s-a săvârșit slujba Vecerniei. Seara s-a încheiat cu o plimbare în frumusețea luminilor de seară în centrul orașului Ivrea.

A doua zi dimineață cele două grupuri împreună cu credincioșii din parohie au participat la slujba Utreniei și a Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii. Răspunsurile la strană au fost date de cele două grupuri de tineri, de la Roma și de la Ivrea, într-o frumoasă și frățească colaborare. După Sfânta Liturghie cele două grupuri s-au bucurat la masa de prânz unde au sărbătorit pe Andreea și Andrei care au împlinit anii.

Frumusețea și reușita acestei întâlniri o socotim ca un mare câștig sufletesc pentru cele două grupuri de tineri de la Roma și de la Ivrea. Cei doi organizatori, pr Marian și doamna preoteasă Ionela ne-au arătat cum trebuie desfășurate activitățile cu tinerii în mod profesional. Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate și mulțumim organizatorilor.

 A consemnat Iustina Babula

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1459843