"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Pr. Iustin Androne: „Patriarhul Justinian a avut un rol providențial pentru Biserica noastră”

Credincioșii Parohiei „Sfântul Apostol și Evanghelist Matei” din Ciriè, l-au avut în mijlocul lor duminică, 12 noiembrie, pe pr. dr. Iustin Androne, preot slujitor la Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” - Torino. În acest context, părintele a susţinut conferinţa cu tema: „Biserica Ortodoxă Română, între speranță și veșnicie - Patriarhul Justinian Marina”. Evenimentul duhovnicesc, desfăşurat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a debutat cu Sfânta Liturghie, în cadrul căreia părintele a ținut un cuvânt de învățătură în care a vorbit despre modalitățile prin care fiecare creștin, într-o lume plină de durere, poate fi un samarinean milostiv față de aproapele său.

După Sfânta Liturghie, programul duhovnicesc s-a prelungit cu o agapă organizată cu ocazia prăznuirii, în săptămâna curentă, a Sfântului Apostol și Evanghelist Matei, ocrotitorul principal al parohiei.

Ziua s-a încununat prin conferința despre cel de-al treilea Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române. În cadrul expunerii sale, pr. Iustin a subliniat rolul providențial pe care l-a avut Patriarhul Justinian pentru Biserica Ortodoxă Română.

„Într-o perioadă în care se promova ateismul, Patriarhul Justinian a avut o mulțime de realizări. S-a îngrijit ca preoții să fie salarizați de către stat, a tipărit Biblia cu ajutorul reginei Angliei, i-a reintegrat pe clericii care au făcut pușcărie, a menținut relațiile cu celelalte Biserici făcând vizite diplomatice, într-un timp în care era greu să ieși din țară. Deși în timpul păstoririi sale a fost supranumit în mod defăimător «Patriarhul roșu», el a luptat reușind să le ia din mâini comuniștilor câteva mănăstiri importante ale poporului nostru, de exemplu: Curtea de Argeș și Radu Vodă. După cum știm, este singurul Patriarh care în mod strategic a renunțat la onoarea de a fi înmormântat în Catedrala Patriarhală, asemeni predecesorilor, alegându-și locul de veci în biserica Mănăstirii Radu Vodă, deoarece regimul totalitar de atunci dorea închiderea sfântului locaș” a spus pr. dr. Iustin Androne, preot slujitor la Parohia „Înălțarea Sfintei Cruci” - Torino.

Acesta a fost ultimul eveniment din seria intitulată: „Zilele Sfântul Apostol și Evanghelist Matei”, organizat de comunitatea din Ciriè în anul curent.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1779852