"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Conferință de toamnă cu preoții din Nord-Estul Italiei

 

Biserica Parohiei „Sfântul Mucenic Bonifatie” din San Bonifacio a găzduit marți, 14 noiembrie, întâlnirea semestrială a preoților din zona de nord-est a Italiei. La evenimentul organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, au participat clericii din protopopiatele Triveneto I, Triveneto II, Reggio Emilia I și Reggio Emilia II.

Programul zilei a debutat cu Sfânta Liturghie, după care istoricul Adrian Nicolae Petcu a susținut o conferință care a abordat următoarele teme: „Mărturii de spiritualitate în temnițele comuniste – din arhivele persecutorului”, „Arsenie Boca - un duhovnic mai puțin cunoscut” și „Misiunea preoțească în vremea persecuției comuniste”.

„Am vorbit despre cum regimul comunist a restrâns rolul Bisericii în societate. Să ne amintim faptul că preoților li se interzicea să slujească în spațiul public sau că erau persecutați pentru activitatea lor. De multe ori cei care s-au opus acestor reglementări au făcut ani grei de pușcărie. Apoi un alt subiect pe care l-am expus a fost despre viața și activitate părintelui Arsenie Boca. Am încercat să conturez o viziune din perspectiva documentelor pe care am avut ocazia să le studiez. Așadar am avut bucuria să constat că părinții care slujesc aici, în nordul Italiei, sunt interesați de trecutul recent al Bisericii noastre și am nădejdea că problemele pe care le-am prezentat vor constitui modele și îndemnuri pentru slujirea pe care ei o întreprind în această parte a Europei”, a spus istoricul Adrian Nicolae Petcu.

Spre seară, cunoscutul istoric va ține o altă prelegere cu aceeași tematică în biserica ocrotită de Sfântul Bonifatie, credincioșilor interesați. Următoarea conferință va  avea loc joi, 16 noiembrie, în biserica Parohiei „Izvorul Tămăduirii” – Milano Vest (Rho) și se va adresa clericilor din nord-vestul Italiei.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1775879