"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Zilele  Sfântului Ierarh  Grigorie Palama

Ca în fiecare an, ziua Sfântului Ierarh Grigorie Palama este pentru  credincioșii de la Como,  prilej de mobilizare pentru a organiza momente frumoase și întâlniri de suflet.  Ziua de 9 noiembrie a deschis programul dedicat sfântului nostru drag. Astfel, dacă dimineața ne- am împărtășit în cadrul sfintei liturghii, seara am avut bucuria de a- l avea în mijlocul nostru pe părintele Bogdan Frăsilă, inspector eparhial în cadrul Arhiepiscopiei Iașilor și de a primi ungere cu untdelemn sfințit în cadrul Tainei Sfântului Maslu. Părintele Bogdan ne- a vorbit despre „Misiunea creștinului acasă și în Biserică”. „Rugăciunea este esențială într- o comunitate. La mine in parohie am trei grupuri de câte 20 de persoane, care citesc zilnic Psaltirea acasă, dar și credincioși care se roagă pe parcursul zilei în biserică. Este important ca preotul să creeze o rețea care să funcționeze foarte bine pe teritoriul parohiei sale. În biserică nu ne raportăm doar la Dumnezeu și la preot. Comuniunea cu semenii este vitală. Frecventăm biserica de ani de zile, și uneori nu le cunoaștem numele celor de lângă noi.  Dragostea creștină este mai presus de orice simpatie/ antipatie. Deschiderea noastră către ceilalți trebuie să fie sinceră, fără interese sau scopuri lumești. Atunci când eu judec pe cineva înseamnă că nu îmi văd propriile neajunsuri. Să deosebim empatia de compasiune. Aceasta din urmă presupune implicare/ actiune din partea mea” , a precizat părintele Bogdan.

 Duminică la sfânta liturghie, i-am avut oaspeți pe părintele  Teodor Munzer și pe soția sa, de la parohia “Pogorârea Duhului Sfânt” din Milano. La final de slujbă s- a făcut pomenirea tuturor celor trecuți la viața cea veșnică, după care a urmat o agapă. Spre seară, ne- am adunat iarăși la rugăciune, săvârșind acatistul Maicii Domnului Pantanassa, în fața icoanei ( copie după original, realizată la manastirea Vatoped). La orele 18:00 a urmat Conferința susținută de către părintele Nicodim Petre , consilier in cadrul Sectorului de Misiune, Statistică și Prognoză pastorală din Arhiepiscopiei Iasilor și părintele Bogdan Frăsilă. Argumentele tratate au fost variate, la fel ca și întrebările. Dacă la început s-a vorbit despre martiriul celor ce au suferit în perioada comunistă, mai apoi s-a discutat despre deasa împărtășanie și despre necesitatea uniformizării acestei practici la nivelul întregii Patriarhii , despre  ITO 2017,  subliniindu- se mai apoi importanța dinamizării misiunii preoților,  pentru a reuși să creeze punți de legătură între tineri și Biserică. La conferință au fost prezenți preoții din două protopopiate: Lombardia I si II, în frunte cu părinții protopopi Nicolae Cazacu, și Pompiliu Nacu. Totodată am avut bucuria de a- l avea alături pe preacucernicul părinte Traian Valdman care a participat și acum 9 ani, la primul hram al parohiei noastre.

Mâine, de ziua sfântului Grigorie Palama, vom săvârși sfânta liturghie, la care sunt invitați toți cei ce doresc să ni se alăture în rugăciune. Mulțumiri întregului consiliu parohial pentru implicare. Slavă Domnului, Maicii Domnului și Sfântului Ierarh Grigorie Palama pentru toate cele dăruite nouă!

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1775750