"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnirea tinerilor Nepsis cu Preasfințitul Părinte Siluan

Sâmbătă, 11 noiembrie, la pomenirea Sfântului Mare Mucenic Mina și a Sfântului Teodor Studitul, un grup de 52 de copii și tineri Nepsis din protopopiatul Emilia Romagna II au mers după cuvânt de învățătură la sediul Episcopiei noastre. Întâmpinați cu drag de Părintele arhimandrit Atanasie, tinerii și copiii s-au pregătit de participarea la Sfânta Liturghie Arhierească.

După pregustarea Împărăției lui Dumnezeu prin Sfânta Liturghie și după împărtășirea tuturor cu Cuvântul dar și cu Trupul și Sângele lui Hristos, copiii și tinerii au participat la convorbiri cu Preasfințitul Siluan și cu părintele Arhimandrit Atanasie.

Împărțiți fiind în 2 grupe, cei mai mici au început convorbirea cu părintele Atanasie, unde acesta  cu gingășie și dragoste a încercat să pună o sămânță bună în sufletele lor. Părintele a vorbit despre dragostea lui Hristos pentru noi toți și despre modalitățile de răspunsuri ale noastre la această dragoste; despre însemnătatea Crucii; despre sinceritate și despre ce înseamnă a fi creștin.  După o scurtă pauză aceștia au continuat ziua cu convorbirea cu Preasfințitul Părinte Siluan. Împreună cu Preasfințitul copiii au fost antrenați spre descoperirea însemnătății Crezului, verset cu verset. Cu dragoste, cu hotărâre, dar și cu îngăduință și înțelegere Preasfințitul i-a îndemnat pe toți copiii să-și ia ca modele de urmat pe Hristos, pe toți Sfinții, pe Sfinții ai căror nume le poartă, pe Maica Domnului, într-o lume în care tot mai mult tendința este de a alege modele greșite, modele „fabricate”.

Cea de-a doua grupă, a tinerilor, sub îndrumarea Preasfințitului Siluan au atins subiecte precum: mărturisirea  credinței într-o lume „modernă”, cum răspundem celor care nu cred în existența lui Dumnezeu, despre Mircea Vulcănescu, un martir pentru Hristos în perioada regimului comunist, despre Maica Domnului, despre bucuria de a fi creștin, de a se declara al lui Hristos, despre adevărata viață, cea de după moarte, dar și despre moartea sufletească ,un efect al păcatelor asupra noastră.

În a doua parte a programului tinerii au fost introduși în foloasele și efectele pozitive pe care le are voluntariatul asupra noastră, nu doar spiritual dar și fizic, sub îndrumarea arhimandritului Atanasie. S-a vorbit și despre milostenie, despre roadele benefice ale credinței din punct de vedere științific, precum și despre multe alte exemple pozitive, roade ale faptelor bune.

La sfârșitul zilei, după binecuvântarea primită și după împlinirea scopului acestei călătorii -acela de a pune sămânța cea bună în sufletele copiilor și a tinerilor prezenți- ne-am întors acasă încărcați de liniștea și bucuria caracteristică fiecărei mănăstiri, dar și a celor ce trăiesc în ea. Ne-am întors cu gândul la vizita următoare și cu nădejdea la Domnul, că El va fi veșnic prezent și milostiv tuturor celor ce caută spre El.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1775902