"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hram Parohia Foggia

În ziua de pomenire a Sfântului Apostol Filip, Parohia Ortodoxă Română din Foggia și-a sărbătorit cel de-al treilea hram de la înființare.

Ne-am bucurat de a avea în mijlocul nostru preoți slujitori din parohiile învecinate, de la Cerignola, Bari și Matera.

Am fost onorați totodată și de prezența câtorva persoane din partea Bisericii Catolice, responsabilii Departamentelor pentru Ecumenism și Dialog interreligios din Arhiepiscopia de Foggia-Bovino și Episcopia de Lucera-Troia.

În omilia rostită cu această ocazie, părintele Mihai Drigă ne-a pus la inima miracolul întâlnirii Sfântului Apostol Filip și a lui Natanael cu Domnul Hristos, dar și dimensiunea apostolatului și însușirea lui în aceste timpuri.

Slavă lui Dumnezeu și Sfântului Apostol Filip pentru harul revărsat asupra noastră!

Preot Ioan Diaconu

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1775700