"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Taina Sfântului Maslu la Parohia Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril al Alexandriei din localitatea L'Aquila.

Cu ajutorul Lui Dumnezeu, joi,16 noiembrie, orele 18:00, la Parohia 'Sfinții Ierarhi Atanasie și Chiril al Alexandriei' din localitatea L'Aquila, Protopopiatul Misionar Abruzzo, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu. Alături de preotul paroh Sorin Istratescu și de credincioșii din parohie au participat și alți preoți din parohiile din împrejurimi, iar la final părintele protopop Iarca Alin de la parohia Pescara a împărtășit celor prezenți un cuvânt de învățătură, vorbind în special despre perioada in care ne aflam.

“Este un Post al Bucuriei pentru că la finalul acestuia ne întâlnim cu Pruncul Iisus Hristos şi Îl lăudăm atât de frumos prin colindele noastre românești. Gândul la sărbătorile de iarnă ne întoarce la leagănul copilăriei noastre.“

Părintele paroh a mulțumit apoi celor prezenți și a anunțat organizarea festivalului de colinde “Colindului sfânt și bun”.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1775697