"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Colindul Sfânt și Bun – Triveneto I

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Protopopiatul Triveneto I, Parohia "Sfântul Vasile cel Mare" din cetatea Udine a găzduit festivalul de colinde "Colindul Sfânt și Bun", ediția a IV-a, cu participarea a 12 parohii.

În Protopopiatul Triveneto I, pentru a veni în întâmpinarea credincioșilor doritori să participe la festivalul de colinde și a tradițiilor legate de marele praznic al Nașterii Domnului, anul acesta s-au hotărât două locații și date, in prima parte a lunii decembrie: La Udine, pe 3 decembrie și la Venezia data de 17 decembrie.

Duminică, 3 decembrie, de la orele 15.30 la Auditorium Zanon din orașul Udine a început festivalul de colinde "Colindul Sfânt și Bun", cu participarea preoților și credincioșilor din 12 parohii, a părintelui protopop Matei Avram și a Excelenței Sale Domnul Consul General al României la Trieste, Cosmin Victor Lotreanu.

Pe scena auditoriului teatrului Zanon, ne-au adus bucuria Nașterii Domnului în grai românesc bunii noștri credincioși din toate zonele României, dar și din Basarabia, Nordul Bucovinei, credincioși despărțiți de trupul țării prin frontiere nedrepte, dar uniți prin Biserică și prin limba vorbită, uniți ca neam românesc. 

Parohiile care ne-au bucurat prin prezentarea "straielor populare" și ne-au mângâiat inimile prin colindul duios și sfânt sunt următoarele: Parohia "Sfântul Ierarh Nicolae" din Conegliano, Parohia "Sfântul Teodor cel Sfințit" din San Giorgio di Nogaro - Cervignano del Friuli, Parohia "Învierea Domnului" din Trieste, Parohia "Sfântul Prooroc Moise" din Asolo, Parohia "Sfântul Prooroc Zaharia" din Monfalcone, Parohia "Sfântul Vasile cel Mare" din Udine, Parohia "Sfântul Sava cel Sfințit" din Portogruaro, Parohia "Sfânta Irina" din Oderzo, Parohia "Sfânta Mare Mucenita Hristina" din Prata de Pordenone, Parohia "Sfântul Apostol Iacob - ruda Domnului" din Castelfranco, Parohia "Nașterea Sfântului Ioan Botezătorul" din Pordenone și Parohia "Sfântul Ioan Botezătorul" din Spilimbergo.

Parohia gazdă a oferit grupurilor de colindători un Colac mare, mere și nuci, iar părintele protopop Matei Avram a înmânat diplomele de participare, spre aducere aminte. Toată lumea prezentă la festival a putut să guste din bucatele și prăjiturile de post pregătite cu mult drag și jertfelnicie de gospodinele destoinice din parohia Udine, coordonate de doamna preoteasa.

Un moment aparte a fost acela când ne-am ridicat cu toții in picioare și am adus un pios omagiu tuturor românilor de pretutindeni în fața drapelului neamului  românesc, cântând din inimă, în grai românesc, Imnul național.

La Mulți Ani cu sănătate și mântuire tuturor !

Slavă Domnului pentru toate !

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1775791