"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul parohiei din Chivasso

 

“Mulţumim Domnului nostru Iisus Hristos, Sfântului Cuvios Gheorghe de la Cernica şi Sfântului Prooroc Ieremia pentru tot ajutorul ce ni l-au dăruit, pentru că prin jertfa credincioşilor noştri, a tuturor celor care vor să devină ctitori ai bisericii noastre, să rămână semn şi mărturie că românii au trăit şi trăiesc cu emoţie aceste clipe despre care v-am mărturisit.”

Așa se termina un articol cu ceva timp in urma despre biserica noastră. Drept dovadă a continuității comunității ortodoxe din Chivasso (Torino), astăzi 3 decembrie, în prima Duminică a lunii cadourilor, s-a sărbătorit hramul bisericii Sfântului Cuvios Gheorghe de la Cernica. Cu grija părintească, preotul Nicolae Vasilescu, împreună cu membrii comunității au avut bucuria să sărbătorească încă un an de la prima slujba ținută în vechea biserică, “Madonna del Rosario”.  Oaspete în acest an, a fost părintele Gheorghe Vasilescu, alături de persoanele reprezentative ale orașului Chivasso. Alături de părintele Nicolae Vasilescu au fost prezenți ipodiaconul Viorel Dumitru Bobeica, ipodiaconul Ioan Bogdan Filip și diaconul David Vasile din Giaveno (TO). Cu mare măiestrie corul a pregătit colinde în așteptarea sărbătorii celei mari, a Crăciunului.

Chiar dacă a fost o zi rece de iarnă, la sfârșitul slujbei s-a organizat o masă la care au luat parte credincioșii din parohie.

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1779754