"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Ziua națională a României sărbătorită în Sicilia, la Catania

LA MULȚI ANI, ROMÂNIA!

 

Marți, 5 decembrie, Consulatul României din Catania a sărbătorit Ziua României la palatul Biscari.

Cu acest prilej, EXCELENȚELE lor doamna consul CARMEN LILIANA IACOB și domnul consul IOAN IACOB au invitat Parohia ortodoxă ”Sfânta Muceniță Agata” din Catania să participe cu un buchet de colinde și cântece patriotice la această mare sărbătoare.

Programul a fost împodobit cu prezența unui ansamblu folcloric care a adus un colț de rai românesc în palatul Biscari din Catania.

La aceasta recepție au sărbătorit împreună cu românii ce trăiesc și muncesc în Sicilia numeroase autorități italiene din cetate, în frunte cu doamna prefect SILVANA RICCIO și domnul viceprimar al Cataniei, MARCO CONSOLI, dar și reprezentanți ai asociațiilor românești.

Din partea Bisericii Ortodoxe Române au fost, alături de părintele MIHAI GABRIEL ICHIM, paroh în Catania, părintele protopop Nicolae Chilcos din Ragusa, părintele Răzvan Murgoci din Siracusa și părintele Petru Tărăboi din Alcamo. Insula Malta a fost reprezentată de părintele Ionuț Iftimia.

Imnul de stat cântat de enoriașii înveșmântați în costumele neamului străbun și întregul program artistic au suscitat în sufletele credincioșilor multă emoție. Deși aflați departe de țară, la mii de kilometri, ei se străduiesc să-și păstreze graiul, cultura, credința, dar mai ales să le transmită pe acestea mai departe fiilor lor.

 

"Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,

Ţara mea de glorii, ţara mea de dor?

Braţele nervoase, arma de tărie,

La trecutu-ţi mare, mare viitor!" (M. Eminescu)

 

Binecuvintează Doamne, România!

 

A consemnat: preoteasa Geta Ichim

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1775698