"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Spectacolul de Crăciun al grupului “Şezătoarea” în Parohia Sfânta Cruce, Torino II

Sub deviza “Să ne bucurăm cu bucuria Crăciunului!”, marţi 26 decembrie 2017, după Sfânta Liturghie, în prezenţa părintelui protopop Lucian Roşu şi a celorlalţi părinţi împreună slujitori precum şi a unui mare număr de credincioşi, a avut loc, în incinta parohiei “Sfânta Cruce” din Torino, spectacolul de Crăciun al grupului de tradiţii şi obiceiuri româneşti “Şezătoarea ” coordonat de doamna prof. Rodica Manciu.

Cele 15 membre ale grupului au reuşit încă de la începutul programului artistic să trimită pe cei prezenţi cu gândul prin nămeţii amintirilor, la ograda casei părinteşti şi la focul din vatra sobei. La căldura acestui foc , bunica a vorbit nepotului despre crenguţa de brad ca semn al speranţei, despre stea ca semn al promisiunii şi despre lumânarea ce aminteşte mereu că Iisus a luminat lumea prin naşterea Sa. Nepotul, un flăcău îmbrăcat într-un autentic costum popular, asculta numai ochi şi urechi povestea bunicii, care îndemna la cuminţenie şi credinţă, amintind parcă de acea vorbă din popor : "Cine nu are un bătrân, să şi-l cumpere !"

Din când în când, glasul colindelor tradiţionale, alese cu grijă de doamna coordonatoare, "îngânate" de vioară şi fredonate în şoapta inimii de cei ce le ascultau, aducea trecutul mai aproape de prezent , fiindcă între vârsta noastră de acum şi cea a copilăriei a rămas o legătură tainică ce-şi păstrează încă strălucirea.

Povestitoarele au adus în faţa celor prezenţi, amintiri legate de tradiţii şi obiceiuri despre tăiatul porcului ori despre mersul la colindat, una din marile surprize ale întâlnirii fiind însă prezenţa Marianei Malos, care a încântat auditoriul prin măiestria cu care a interpretat colinde din Bucovina şi a lui Andrei Scripniciuc , care însoţit de "ceata de flăcăi" cu buhai, corn, tălănci și zurgălăi, au urat printre altele: ""Doamne, binecuvântează, /Casa care se urează ./ Anul nou cu bucurie, / Întru mulţi ani să vă fie"!

În această zi „s-au împletit emoţia cu bucuria naşterii Mântuitorului” , aşa cum a spus părintele Iustin Androne în încheierea spectacolului. Acesta s-a arătat profund impresionat de momentul artistic amintind totodată că „tradiţia colindatului trebuie să plece totdeauna din biserică spre lume pentru că ea îşi are obârşia în marele praznic al Naşterii Domnului nostru Iisus Hristos”.

După un astfel de spectacol un sentiment de mulţumire şi împlinire a cuprins "odaia" fiecărei inimi în care colindul a pătruns.

Diacon Grosu Valeriu Andrei

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1788342