"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Obiceiuri de Anul Nou la Verona.

În ajunul Praznicului Tăierii Împrejur a Domnului și Dumnezeului nostru Iisus Hristos, după Sfânta Liturghie, copiii de la Școala Duminicală a parohiei ”Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona, împreună cu câțiva părinți au prezentat un program de tradiții de Anul Nou cum ar fi jocul căluților, jocul ursului și capra. Toate acestea, alături de Plugușorul tradițional și de Sorcova i-au încântat mai ales pe cei mici, dar, pentru mulți dintre cei prezenți au constituit totodată și un moment de curățenie sufletească și de reîntoarcere la copilărie.

Urătorii au primit în dar colaci, covrigi, nuci, icoane și calendare ortodoxe.

 

A consemnat presbitera Patricia Codrea

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1784987