"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Slujba sfințirii celei mari a apei la Torvaianica, pe malul mării

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, și anul acesta, a treia oară consecutiv, a avut loc, pe malul mării, în localitatea Torvaianica-Pomezia, slujba de sfințire cea mare a apei, săvârșită de către un sobor de preoți și diaconi de la parohiile din zonă, sub protia Preacuviosului Părinte Atanasie, Vicar Eparhial al Episcopiei Italiei.

Astfel, prin purtarea de grijă a părintelui Ignazio Blasi de la Parohia Sf. Sebastian din Pomezia, s-au pregătit cele trebuincioase slujbei de sfințire, mai multe vase cu apă, precum și o Cruce frumos împodobită pentru a se împlini o veche tradiție a binecuvântării mării.

De față au fost și foarte mulți credincioși care, sub razele calde ale soarelui care au infrumusețat după amiaza zilei Botezului Domnului, s-au rugat și au avut binecuvântarea Domnului prin Agheazma mare pe care au primit-o, împreună cu crenguțe de busuioc și flori, la plecarea către case.

După cuvântul de învățătură pe care părintele Atanasie l-a adresat celor prezenți a urmat binecuvântarea apelor mării prin lansarea la apă a Crucii și recuperarea acesteia de doi dintre cei mai curajoși credincioși care nu au pregetat în a se arunca în apele reci, aducând astfel bucurie în familiile lor și în parohiile din care fac parte.

Mare ești Doamne și minunate sunt lucrările Tale și nici un cuvânt nu este de ajuns spre lauda minunilor Tale, Amin!

 

 

Știre Trinitas TV

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1785045