"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica după Botezul Domnului și Praznicul Soborului Sf. Proroc Ioan Botezătorul, la Sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

Astăzi, în duminica de după Botezul Domnului, când Biserica Ortodoxă îl pomenește pe ”cel mai mare bărbat născut din femeie” (cf. Mt 11, 11) și pe cel ce cu frică și cutremur s-a atins de creștetul Stăpânului, pe Sf. Proroc Înaintemergător și Botezător Ioan, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie, la Paraclisul Centrului Eparhial dimpreună cu preotul și diaconii slujitori ai paraclisului.

După citirea pericopei evanghelice, Preasfinția Sa a rostit un cuvânt de învățătură, în care a vorbit despre cinstea de care s-a învrednicit Sf. Proroc Ioan, încă din pântecele maicii sale, când l-a reconoscut pe Domnul zămislit în pântecele Maicii Domnului. Preasfinția Sa a subliniat apoi cum viața Sf. Ioan a fost una de jertfă, el crescând și petrecând în pustie, pentru ca mai apoi, ajuns la ”la starea bărbatului desăvârşit” (Ef. 4,13) să slujească și să pregătească calea venirii Domnului. El se bucură, la Dumnezeu și la oameni, de o atât de mare cinste întrucât, a urmat Domnului pe calea ascultării (primind a-L boteza când i-a s-a cerut) și a smereniei: ”Acela trebuie să crească, iar eu să mă micşorez”(cf. Ioan 3, 30).

La finalul Dumnezeieștii Liturghii, Preasfințitul Părinte Episcop Siluan i-a felicitat și a adresat urări tuturor celora ce poartă numele de Ioan sau Ioana.

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1784823