"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunare protopopială la început de an – Protopopiatul Lazio II

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop SILUAN al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, pe data de 6 ianuarie 2018 a avut loc, la parohia cu hramul „Botezul Domnului” - Monterotondo, întâlnirea protopopială lunară a clericilor din Protopopiatul Lazio II.

În cadrul ședinței condusă de părintele protopop Gabriel Ioniță, s-au discutat probleme legate de activitatea pastoral-misionară și administrativă a parohiilor, cu accent pe chestiunile legate de prezentarea de către fiecare parohie a retrospectivei anului 2017. De asemenea, s-au purtat discuții în ceea ce privește eficientizarea activității parohiilor în noul an în care am intrat.

În cadrul întâlnirii, părintele paroh Bogdan Petre de la parohia Monterotondo, gazda adunării din luna aceasta, a prezentat un referat despre rolul Bisericii ortodoxe românești în realizarea Marii Uniri de la 1918, marcând astfel tematica Anului omagial al unității de credință și de neam și a Anului comemorativ al făuritorilor Marii Uniri de la 1918.

Prima adunare protopopială de anul acesta s-a încheiat în duh de rugăciune prin slujba Acatistului, la finalul căreia părintele protopop Gabriel Ioniță a rostit un cuvânt de învățătură la Praznicul Botezului Domnului, iar părintele paroh Bogdan Petre a adresat un cuvânt de mulțumire tuturor preoților și credincioșilor prezenți.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1784825