"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Conferința ”Rănit din dragoste de Cruce”

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, duminică 11 martie 2018, duminica Sfintei Cruci, a avut loc la Roma, la Parohia ”Nașterea Maicii Domnului”, conferința intitulată ”Rănit din dragoste de Cruce”, susținută de părintele Constantin Sturzu, consilier al Sectorului Comunicare și Relații Publice al Arhiepiscopiei Iașilor. Evenimentul din acestă seară încheie vizita în Italia a părintelui Constantin, care a fost invitat de Episcopia Ortdoxă Română a Italiei, prin Deparamentul de Tineret,  pentru o serie de întâlniri duhovnicești cu tinerii, în cadrul proiectului ”Serile Filocalice Nepsis”.

Au luat parte ”tineri de toate vârstele” care au urmărit cu mare interes si deschidere sufletescă expunerea părintelui, care mai bine de un ceas a încercat să pătrundă ”taina Crucii”, care exprimă nu doar suferință, jertfă, smerenie, ci mai ales dragostea lui Dumnezeu pentru tot omul cazut în păcat. Cuvântul bogat, liniștit, pătrunzător, cu trimiteri la Sfintele Scripturi și la Părinții Bisericii nu sensibilizează doar simțul auzului ci deschide sufletele spre o înțelegere mai adevărată a sensului pregătirii pentru jertfă și mai apoi Înviere împreună cu Hristos Domnul, prin post și rugăciune.

O mare parte din timp a fost dedicată răspunsurilor la întrebările venite de la clericii sau credincioșii din sala plină. Varietatea întrebărilor nu a risipit atenția și nici diluat tema aleasă ci a îmbogațit înțelegerea și lămurirea unor probleme concrete cu care se confruntă cei din diaspora și mai ales locuitorii unui mare oraș occidental.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1982472