"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Conferință de primăvară cu preoții din Nord-Estul Italiei în cadrul Anului Omagial al Unițății de Credință și de Neam

Biserica Parohiei „Maica Domnului Prodromița” din Abano Terme a găzduit marți, 13 martie, întâlnirea semestrială a preoților din zona de nord-est a Italiei. La evenimentul organizat cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, au participat clericii din protopopiatele Triveneto I, Triveneto II, Emilia Romagna I și Emilia Romagna II.

Programul zilei a debutat cu Slujba Te Deum-ului de mulțumire și de comemorare a Făuritorilor Marii Uniri din 1918, oficiată de Pr. Arhim. Atanasie (Rusnac), vicar eparhial al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, împreună cu părinții protopopi din zonă. La finalul slujbei a fost arborat simbolic drapelul național al României, acest moment făcând parte din programul dedicat anului centenar - Stindardele Unirii.

În continuare a avut loc conferința: „Uniaţia şi efectele ei în spaţiul românesc”, susținută de către Pr. Prof. Mihail Săsăujan, de la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul” din București.

„Prelegerea părintelui Mihail Săsăujan, cred că a reușit să clarifice multe din problemele și efectele pe care le-a produs această rană asupra poporului român, cunoscută în istorie sub numele de «Uniație». După cum știm în Italia, ca de altfel și în România există parohii de rit greco-catolic, iar noi clericii încercăm să avem o colaborare cât mai fructuoasă pe acest plan venind astfel în sprijinul românilor și întărind în același timp ideea de unitate. Pot spune că a fost o prezentare animată care a permis multe intervenții și întrebări din partea ascultătorilor. Astfel am avut posibilitatea să ne clarificăm eventualele nelămuriri”a spus pr. Costel Evghenie Calanciuc de la Parohia „Maica Domnului Prodromița” din Abano Terme.

Următoarea conferință din cadrul Anului Omagial al Unițății de Credință și de Neam va  avea loc joi, 15 martie, în biserica Parohiei „Sfinții 40 de Mucenici din Sevastia” – Moncalieri și se va adresa clericilor din nord-vestul Italiei.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

1982453