"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnire cu copii de la Școala “Le Risorgive” din Verona.

În săptămâna aceasta parohia ”Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul și Sfântul Ierarh Zenon” din Verona a organizat în biserica parohială  o întâlnire cu elevii din claselor a 5-a de la Școala "Le Risorgive" din Verona.

Întâlnirea se înscrie în programul "I Ragazzi alla scoperta di Verona", promovat și susținut de Assesorato all'Istruzione al Primăriei Verona.

Părintele protopop Gabor Codrea a făcut o prezentare succintă a Bisericii Ortodoxe, insistând asupra unor aspecte importante ale spiritualității ortodoxe, și au răspuns la multele întrebări adresate de către elevi și de  cadrele didactice care i-au însoțit.

Cu toții au rămas impresionați de frumusețea și maiestuozitatea picturilor, de frumusețea grădinii bisericii și au promis că vor reveni.

 

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2345909