"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Adunarea Protopopiatului Lazio II

Cu prilejul praznicului parohial aflat sub binecuvântarea Sfântului Ierarh Calinic de la Cernica, Miercuri 11 Aprilie 2018, a avut loc la Viterbo, în parohia ortodoxă închinată Sfântului, Adunarea lunară a Protopopiatului Lazio II.

Au participat cu acest prilej marea majoritate a preoților din protopopiat, care au discutat subiecte legate de activitatea pastoral-misionară, social-filantropică, catehetica și administrativă, vectorii misiunii ortodoxe în Italia.

Părintele Vasile Bobita, Parohul de la Viterbo, gazda noastră, a prezentat într-o manieră elevată, referatul „Contribuția Bisericii la Marea Unire în Transilvania" prin care au  fost aduse argumente istorice peremptorii despre rolul pe care ierarhia ortodoxă și credincioșii creștini l-a avut la împlinirea idealului  Marii Unirii dintre România și Transilvania.

Evenimentul s-a încununat printr-o slujbă de Te-Deum, prin care cei prezenți au mulțumit Sfântului Calinic.

Pr. Gabriel Ioniță

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2345732