"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica Sfântului Apostol Toma la Roma | A zecea întâlnire a clericilor din zona Lazio la Centrul Eparhial

Duminică, 15 aprilie 2018, în Duminica a doua după Paști, a Sfântului Apostol Toma, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Atanasie, Arhiereu-vicar ales al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a slujit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Centrul  Eparhial de la Roma, împreună cu majoritatea clericilor din cele trei protopopiate din Lazio.

Anul acesta, cu ajutorul Domnului, se împlinește un deceniu de când, în această duminică a Sfântului Apostol Toma, credincioșii de la parohiile și paraclisele din Roma și împrejurimi se întâlnesc în fiecare an pe Dealul Episcopiei, având în frunte pe preoții și diaconii care îi slujesc, bucurându-se cu toții de Praznicul Învierii Domnului.

La momentul cuvenit, Preacuviosul Părinte Arhimandrit Atanasie a rostit un cuvânt de învățătură, în care le-a vorbit celor peste 1000 de credincioși prezenți despre această lucrare tainică a Pătimirii și Învierii din morți a Mântuitorului nostru Iisus Hristos, prin care ni s-au deschis nouă ușile Raiului. De asemenea, făcând referire la întâlnirea Domnului cu Sfântul Apostol Toma, pentru noi, creștinii de astăzi, îndoiala Sfântului Toma devine încredințare că Domnul Hristos a înviat și, în același timp, un îndemn de a fi „fericiți (cu Domnul), cei ce n-am văzut și am crezut”.

După Sfânta Liturghie, a avut loc cea de-a V-a ediție a tradiționalului Festival Bucuria Învierii, în care mai multe grupuri de copii și tineri au vestit Învierea Domnului din morți prin cântec și poezie.

Un moment festiv deosebit a fost recitalul de cântec bizantin în limba arabă susținut de către Preacucernicul Părinte Eliseos Khayshe, din Patriarhia Antiohiei, împreună cu fetița sa Lucia.

Slavă Lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările primite în această zi de praznic.

HRISTOS A ÎNVIAT!!!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2345723