"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Duminica a cincea după Paști la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei

În duminica a cincea după Paști, Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului de la sediul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, din Roma, a devenit neîncăpător pentru mulțimea de credincioși sosiți încă de la primele ore ale dimineții pentru a-l întâmpina pe Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, la prima sa slujire duminicală după hirotonia întru arhiereu, din ziua de marți, 1 mai 2018.

Cuvântul de învățătură a fost unul bogat, Preasfinția sa referindu-se atât la pericopa evanghelică duminicală, despre întâlnirea femeii samarinence cu Domnul Hristos la puțul lui Iacov, dar și la dreptul Iov, pomenit de Sfânta Biserică în data de 6 mai.

La sfârșitul Sfintei Liturghii, Preasfințitul Atanasie de Bogdania a mulțumit tuturor pentru ajutorul acordat la buna desfășurare a evenimentului petrecut la 1 mai 2018, a invitat pe cei prezenți în ziua de marți 8 mai 2018, la aniversarea a zece ani de la întronizarea Preasfințitului Părinte Siluan ca prim Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei și a prezentat credincioșilor pe noul preot slujitor de la Paraclisul Mănăstirii Adormirea Maicii Domnului, Părintele Răzvan Săvescu, transferat de la Parohia Sfânta Anastasia din Genzano di Roma.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2655719