"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

FESTIVALUL BUCURIEI la Protopopiatul Lombardia II

Duminică 13 Mai 2018, preoții, tinerii NEPSIS, copiii și credincioșii ortodocși români din Protopopiatul Lombardia II s-au întâlnit cu aleasă trăire creștin-românească în cadrul „Festivalului Bucuriei” ediția a zecea, organizat de Parohia Ortodoxă Română „Sfântul Mc. Ciprian și Sfânta Mc. Iustina Fecioara din Varese. Cu generozitatea Bisericii Catolice, festivalul  a avut loc la oratoriul Parohiei Catolice San Paolo din Induno Olona, unde Eminența Sa, Monseniorul Franco Agnesi, Episcop Vicar General al Arhiepiscopiei Romano Catolice din Milano a adus un călduros salut fraternal comunității ortodoxe române.

Festivalul Protopopiatului Lombardia II s-a bucurat de participarea distinsului profesor de teologie Nicolae Adrian Lemeni, de la Facultatea de Teologie din București, care a susținut o mobilizatoare  conferință despre rolul tinerilor în mărturisirea Ortodoxiei din ziua de astăzi, ca o îndatorire de credință spre viitorul neamului nostru și spre cinstirea memoriei vrednicilor strămoși,  ziditori ai României Mari la 1 Decembrie 1918. O zi aleasă, cu un mesaj ziditor împărtășit cu multă căldură de domnul profesor Nicolae Adrian Lemeni,  și început încă din dimineața zilei, prin cuvântul susținut la Sfânta Liturghie de la Varese.

Cu dragoste și bucurie, am participat la o frumoasă sărbătoare românească, susținută cu ardoare de tinerii ortodocși din parohiile protopopiatului Lombardia II și de „Dacii Varesini”- comunitatea românească locală, într-un climat de entuziasm și închinare  în cinstea aniversării celor 100 de ani de la Unirea cea Mare a neamului românesc, cu multe recitaluri de muzică clasică interpretată la pian și chitară, de poezie și muzică religioasă, cu tradiționalele jocuri și cântece populare din tezaurul nostru național.

Rod al dragostei de neam, „Festivalul Bucuriei” pe care Preasfințitul Părinte Episcop Siluan l-a început încă de la formarea Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, ne readuce an de an la tezaurul de credință și de tradiții pe care noi românii din Diaspora îl păstrăm ca un certificat de afirmare a identității noastre române.

Preotul Silviu State

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2028970