"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Primul hram al parohiei Fossano - Mondovì

Totul a început în luna iulie a anului trecut, când Prea Sfinţitul Siluan episcopul românilor ortodocşi din Italia, a hotărât înfiinţarea unei parohii Ortodoxe pentru românii şi moldovenii vorbitori de limbă română din cuprinsul oraşelor Fossano şi Mondovì. De la o lună la alta, de la o duminică la alta, emoţiile şi binecuvântata nelinişte au atins inima mea, şi de o potrivă pe a acelora care au fost alături de mine în această încercare de "a fi"... Mulţi s-au îndoit de mine (chiar şi eu am făcut-o de mai multe ori) şi de faptul că "aş fi reuşit" să împlinesc dorinţa episcopului nostru. Zilele au trecut, şi după sărbătoarea Naşterii Domnului, a Botezului Mântuitorului, a Învierii Lui, a venit şi primul hram al bisericii! Emoţie deplină! Ştiind de evenimentele organizate de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei din această perioadă, şi de riscul de a fi slujit "singur" la onomastica parohiei noastre, am decis să invităm din România pe Prea Cuviosul părinte Melchisedec exarhul mănăstirii Măxineni din jud. Brăila care ne-a bucurat sufletele şi inimile cu cuvintele pline de înţelepciune şi de duhovnicesc înţeles, iar împreună cu acesta, pe părintele Badara Viorel preot militar şi paramedic la SMURD şi pe părintele diacon Stîngaciu-Avram Dorel al Arhiepiscopiei Tomisului! Am rămas însă cu mâhnirea de a nu-l fi avut în mijlocul nostru pe părintele Protopop Cătălin Zaharie, care a trebuit să fie la Paris... Totuşi chiar dacă părintele a lipsit, am văzut "cât de bine este, şi cât e de frumos să locuiască (slujească) fraţii în unire!"

Aţi venit mulţi la biserică pentru împreună-rugăciune, aţi reuşit să mă, şi să ne impresionaţi prin frumuseţea costumelor populare, prin împreună-cântare la Sfânta şi dumnezeiasca Liturghie, dar şi prin liturghia de după Liturghie la restaurant, când domnul Gianni Aelenei şi domnul Ionel Chiriac ne-au (re)adus aminte prin cântec de faptul că suntem români, şi le mulţumim pentru asta! Ne-am rugat, am plâns, ne-am bucurat! Despre asta ar trebui să vorbim tuturor! Despre cât de minunaţi pot fi oamenii atunci când se unesc!

Eu vă mulţumesc din suflet tuturor pentru îngăduinţă, pentru că aţi împărtăşit bucuria cu mine, pentru cât de minunaţi aţi fost şi sunteţi, şi pentru tot! Mă înclin cu aleasă preţuire în faţa frăţiilor voastre şi rog pe bunul Dumnezeu să nu ia de la noi niciodată bucuria! Dumnezeu să ne acopere pe toţi cu harul Său pentru rugăciunile sfântului nostru ocrotitor Ierarhul Iacob de la Putna şi pentru neobosita veghere şi rugăciune a ierarhilor noştri!

Părintele Nicolae, preoteasa Irina şi copiii

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2043029