"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Şedinţă Protopopială şi Conferinţă în Protopopiatul Piemonte I – Valle d’Aosta, Centru-Nord

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, marţi, 15 mai 2018, a avut loc în biserica Parohiei „Sfântul Cuvios Gheorghe de la Cernica” din Chivasso, şedinţa preoţilor din Protopopiatul Piemonte I – Valle d'Aosta, Centru – Nord.

Adunarea protopopială a fost precedată de Sfânta Liturghie, oficiată de un sobor de cinci preoţi şi doi diaconi. La slujbă au fost prezenţi majoritatea clericilor din protopopiat, unii dintre ei dând răspunsurile la strană .

După Sfânta Liturghie, în prima parte a lucrărilor Adunării, Preasfinţitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei a comunicat, printr-o intervenţie telefonică, faptul că, pe o perioadă de şase luni, părintele Marius Floricu de la Parohia „Sfinţii 40 de Mucenici din Sevastia”, Moncalieri , va prelua atribuţiile de protopop în Protopopiatul Piemonte I – Valle d’Aosta, Centru-Nord. Principalul îndemn al Preasfinţii Sale a fost acela de „a se continua activitatea pe care părintele protopop Lucian Roşu a desfăşurat-o până acum cu dragoste şi cu un sentiment real al datoriei pe care o presupune această funcţie, urmărindu-se mereu păstrarea armoniei duhovniceşti ce nu poate lipsi celor ce slujesc lui Dumnezeu şi obştii creştine”.

După intervenţia Preasfinţitului Părinte Atanasie de Bogdania, a urmat  conferinţa cu tema „Făuritorii Marii Uniri”, susţinută de către Părintele Paul Porcescu, preot paroh al Parohiei „Sfântul Ierarh Ioan de la Râşca şi Secu ”, de la Settimo Torinese. Având în vedere vastitatea temei alese părintele a trecut în revistă doar pe cei mai cunoscuţi dintre făuritorii Marii Uniri, subliniind faptul că „sunt şi alţi făuritori necunoscuţi care prin predici, prin rugăciuni, prin îndrumarea credincioşilor au ţinut vie în sufletele românilor dorinţa unităţii până la anul 1918 şi după acest an” şi că „ avem datoria de a păstra entuziasmul care a înflăcărat inimile străbunilor noştri şi care a dus la împlinirea acestui deziderat”. „Unirea a fost pregătită de sute de ani şi continuă să se facă până vom fi uniţi cu toţii în acelaşi cuget, în aceiaşi simţire, în acelaşi duh în Împăraţia lui Dumnezeu”, a mai afirmat părintele.

După conferinţă s-a desfăşurat şedinţa propriu-zisă a protopopiatului. Urmând propunerii din întâlnirea precedentă, ca trei parohii să prezinte care sunt priorităţile, problematicile şi perspectivele fiecăreia, a venit rândul parohiilor din Chivasso, Novara şi Casale Monferrato. Şi de această dată cele trei puncte au avut darul de a face cunoscut faptul că fiecare parohie este organism viu care se bucură şi suferă într-un mod anume.

Printre priorităţile de bază s-au numărat de data aceasta: pelerinajele, o locuinţă cât mai aproape de locaşul de cult, finalizarea lucrărilor la biserică (pictură, reparaţii, parcare etc). Cu privire la principalele probleme întâmpinate în parohii au fost enumerate următoarele : neînţelegerile dintre generaţii, înmulţirea parohiilor necanonice, furturi de obiecte bisericeşti, lipsa locurilor pentru desfăşurarea programului catehetic. În privinţa perspectivelor , cei trei preoţi parohi , au socotit ca prioritare: catehizarea tinerilor din familiile mixte şi formarea duhovnicească continuă, atât personală cât şi colectivă.

Au urmat o serie de discuţii pe seama celor prezentate , toate ducând la o singură concluzie, pe care părintele protopop Marius Floricu a exprimat-o foarte sugestiv: „Nu trebuie să judecăm valoarea unei parohii după posibilităţile materiale de care dispune sau după numărul enoriaşilor , ci trebuie să avem în vedere viaţa duhovnicească a membrilor ei, cât reuşesc ei să se solidarizeze cu preotul şi cu biserica în jurul căreia se concentrează întreaga lor viaţă religioasă”, iar pentru acest lucru „ trebuie să le fim şi noi modele de solidarizare şi iubire frăţească”.

Hristos a înviat!

  • Diacon Valeriu Andrei Grosu

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2043103