"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnirea organizată de Asociaţia „San Lorenzo dei romeni” – Filiala Torino

Cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan, în data de 15 mai a avut loc întâlnirea membrilor Asociaţiei “ San Lorenzo dei Romeni ”, filiala din Torino, pentru prezentarea dării de seamă privind activitatea desfăşurată în anul 2017.

La întâlnirea acestei asociaţii de caritate a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, creată cu scopul de a oferi cadrul instituţional necesar pentru a gestiona problemele sociale şi culturale în cadrul comunităţii româneşti, au fost prezenţi : Părintele Gabriel Burcescu , Părintele diacon Vasile Istina , Mihaela Maria Marcu –preşedinta filialei din Torino şi cei 21 de voluntari care potrivit îndemnului Mântuitorului :”Iubiţi-vă unii pe alţii aşa cum Eu v-am iubit pe voi”, oferă puţin din timpul lor pentru a dobândi veşnicia.

Pentru început au fost enumerate principalele activităţi ale Asociaţiei, căutându-se soluţii pentru îmbunătăţirea acestora :

- Centrul de ascultare şi consiliere, care este deschis publicului două seri pe săptămână, unde, persoane cu situaţie economică precară ( fără loc de muncă sau cu venituri reduse), persoane fără domiciliu stabil sau cu diverse alte probleme , vin să găsească soluţii la dificultăţile pe care le întâmpină.

 -“ Cămara dragostei” ( bancul alimentar) prin care se distribuie alimente celor care au întipărite pe chipuri cuvintele Mântuitorului :”Flămând am fost şi Mi-aţi dat să mănânc, însetat am fost şi Mi-aţi dat să beau”.

            - Asistenţa persoanelor bolnave – voluntarii ajutând pe cei bolnavi să depăşească mai uşor aceste încercări pe care Dumnezeu le îngăduie, pentru că iubirea poate mângâia cu adevărat suferinţa, şi o îmbrăţişare sinceră poate alina acea durere care însoţeşte de multe ori boala: singurătatea.

- Casa “Sfântului Nectarie” - destinată găzduirii pe o perioadă limitată a persoanelor cu afecţiuni de tip oncologic, care sunt singure şi au nevoie de tratament în spital.

De asemenea, s-a pus în discuţie şi importanţa Grupului de tradiţii și obiceiuri româneşti “Şezătoarea”, format din aproximativ 16 persoane, care în decursul timpului au organizat numeroase spectacole, având ca obiectiv valorificarea tezaurului folcloric al neamului nostru, transmiterea acestor valori tinerilor şi copiilor ce trăiesc astăzi în Italia şi, nu în ultimul rând, o terapie a sufletelor asistentelor familiale ce lucrează în familiile italiene de ani de zile, departe de cei dragi , precum şi necesitatea Grupului ”Sfântul Eufrosin Bucătarul” format din tinere care au urmat un curs formativ de bucătărie în decursul anului, unde au avut posibilitatea să gătească produse culinare tradiţionale româneşti şi care se ocupă cu precădere de agapele frăţeşti din cadrul Parohiei „Înălţarea Sfintei Cruci”, Torino II.

La finalul întâlnirii, Părintele Gabriel Burcescu a transmis salutul Părintelui Paroh Lucian Roșu care nu a putut fi prezent la acest eveniment mulţumind, în numele sfinţiei sale, voluntarilor pentru activitatea desfăşurată şi încurajându-i cu cuvintele Sfântului Ignatie Briancianinov :”A arata iubire duhovnicească faţă de aproapele e semnul înnoirii sufletului prin Sfântul Duh. Noi ştim că am trecut de la moarte la viaţă, grăieşte Cuvântătorul de Dumnezeu, fiindcă iubim pe fraţi; cine nu iubeşte pe fratele său rămâne în moarte (1 In. 3,14). Desăvârşirea creştină stă în desăvârşită iubire de aproapele. Desăvârşita iubire de aproapele stă în iubirea de Dumnezeu, care nu cunoaşte desăvârşire, întru care nu e sfârşit sporirii[…].”

a consemnat Diacon Valeriu Andrei Grosu

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2043081