"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vizita PS Atanasie de Bogdania în Protopopiatul Misionar Puglia Basilicata

În perioada 15-16 mai 2018, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, arhiereu vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a efectuat o vizită de lucru în Protopopiatul Misionar Puglia Basilicata.

În după masa zilei de marți, Preasfinția sa a susținut o lucrare în cadrul unei conferințe, la Institutul Teologic „Sfântul Ierarh Nicolae” din Bari, privind misiunea Bisericii Ortodoxe dar și dialogul interconfesional. Tot în aceeași Preasfinția sa a participat la întrunirea protopopială a clericilor din Puglia și Basilicata, unde s-au discutat mai multe probleme de ordin pastoral-misionar dar și administrative.

Preasfinția Sa a avut ocazia să se închine la moaștele Sfântului Ierarh Nicolae, făcătorul de minuni și să viziteze mai multe obiective din oraș.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate binecuvântările primite în aceste zile.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2043126