"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Conferinţă cu tema “Stresul şi implicaţiile lui în viaţa de familie şi sănătatea mentală a omului modern ” în Parohia Sfânta Cruce Torino II

Luni, 11 iunie 2018, cu binecuvântarea Preasfinţitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române  a Italiei, a avut loc în parohia cu hramul  “Înălţarea Sfintei Cruci”, din Torino, conferiţa cu tema “Stresul şi implicaţiile lui în viaţa de familie şi sănătatea mentală a omului modern”, susţinută de Dr Virgiliu Gheorghe, biofizician, vicepreşedinte al Institutului de Cercetări Psihosociale şi Bioetică Bucureşti şi coordonator al secțiunii științifice a revistei Familia Ortodoxă.

După Acatistul Sfântului Ierarh Nectarie, cu prilejul căruia toţi cei prezenţi s-au închinat la o părticică din sfintele sale moaşte, Părintele protopop  Lucian Roşu a urat bun-venit în mijlocul comunităţii noastre a celui ce „ prin intermediul revistei pe care o coordonează, este mereu prezent în sânul acestei  familii ortodoxe de aici ”. A urmat apoi conferinţa propriu-zisă, a cărei temă, destul de provocatoare, a stârnit interesul multor preoţi şi credincioşi din parohii ale Protopopiatului Piemonte I – Valle d’Aosta, Centru – Nord.

Pentru început, domnul Virgiliu Gheorghe, a prezentat mai multe studii privind stresul şi efectele lui asupra organismului uman îndemnând la „o gestionare cât mai bună a timpului, această resursă principală a vieţii noastre, prin evitarea informaţilor nocive, a schimbărilor ce nu sunt necesare, a zgomotului, a dependenţelor ce lipsesc pe om de bucuria de a mai trăi în afara consumului, a gândurilor obsesive etc. şi a căuta „ să ne adunăm mintea prin rugăciune alipindu-ne de Dumnezeu – Cel care risipeşte orice furtună ( nelinişte) ce ne împresoară pe marea acestei vieţi”.

În ceea ce priveşte stresul ce decurge din viaţa de familie, cunoscutul biofizician a  subliniat faptul că „ reproşurile, dispreţul, certurile, violenţa sunt principalii factori ce perturbă liniştea acestui organism viu ce poate trăi sănătos doar dacă este hrănit cu iubire şi respect într-un climat de ascultare reciprocă umbrit permanent de harul lui Dumnezeu ”. De asemenea, stresul în familie se datorează şi problemelor pe care părinţii le au cu copiii ce „nu au fost feriţi la timp de contactul cu televizorul, internetul , jocurile video s.a.m.d”, a mai spus acesta.

Şi pentru că ne aflăm în „ Anul Omagial al unității de credință și de neam și Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri din 1918 ”, domnul Virgiliu Gheorghe a ţinut să amintească de stresul cauzat la români de complexele de inferioritate şi lipsa stimei de sine mai ales în diaspora unde „ trebuie să o iei de la zero, ca şi cum nu ai avea şi tu o istorie şi înaintaşi care să-ţi ridice privirea din pământ şi să ţi-o îndrepte spre cer”. Tot acest stres trebuie îndepărtat însă de conştiinţa că „ suntem fii ai lui Dumnezeu şi persoane importante oriunde pe acest pământ atâta timp cât ne apropiem de Persoana lui Hristos”.

În încheierea conferinţei domnul Virgiliu Gheorghe a răspuns la o mulţime de întrebări legate de tema întâlnirii, asigurând pe toţi cei prezenţi că „omul smerit este cel mai lipsit de stres om” şi că „singurul timp câştigat în viaţa noastre este cel în care ne rugăm”.

La final, părintele protopop Lucian Roşu, a mulţumit domnului profesor pentru sfaturile oferite, de utilitatea cărora, cu ajutorul lui Dumnezeu, toţi cei care le-au ascultat se vor convinge dacă le vor pune în practică.

Diacon Valeriu Andrei Grosu

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2463956