"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnirea tinerilor Nepsis la Finale Emilia - Protopopiatul Emilia Romagna I

Duminică 10 Iunie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Siluan, s-a desfășurat întâlnirea tinerilor Nepsis în Protopopiatul Emilia Romagna I din Episcopia Ortodoxă Română a Italiei.

Evenimentul a avut loc în localitatea Finale Emilia, provincia Modena, gazdă fiind Parohia Sfântului Mare Mucenic Dimitrie Izvorâtorul de Mir, sprijinită de autoritățile bisericești locale care au pus la dispoziție spațiul necesar desfășurării acestuia.

La eveniment au participat copii și adulți din parohiile Modena, Imola, Budrio, Bologna vest, Parma, Reggio Emilia și Parohia gazdă.

Cuvântul de deschidere a fost adresat oaspeților de către părintele paroh Lucian Podar , care a dat curs începerii festivalului.

Fiecare parohie și-a pus amprenta prin diversitatea programului prezentat.

Sărbătoarea în sine a arătat frumusețea sufletului românesc prin cântece, dansuri artistice, jocuri populare, poezie și scenete.

Parohia gazdă, în sceneta ,,suflet de copil între bine și rău”, a scos în evidență lupta dintre bine (iubirea, bunătatea, rugăciunea ,vorba bună și curajul) și rău (minciuna, tristețea, frica, lenea, mândria), virtuți și defecte care se manifestă încă din primii ani ai copilăriei.

Cântecele au pus în lumină inocența, importanța vieții și bucuria de a trăi împreună, bucurându-ne de frumusețile naturii.

La sfârșitul spectacolului parohia gazdă a prezentat un ,,moment surpriză” oferind oaspeților cântece care ne îndeamnă să nu uităm că suntem și vom rămâne fii a neamului românesc.

Momentul poetic, reprezentat prin poezia ,,Ștergarul” scrisă  de poetul  Costache Ioanid,  a transmis peste veacuri mesajul apostolului Pavel: ,,Purtați-vă sarcinile unii altora și veți împlini astfel legea lui Hristos”.

Spectacolul oferit a fost răsplătit cu aprecieri și aplauze .

Cuvântul de încheiere și mulțumirile au fost ținute de către părintele Doru Gărboan, consilier al Departamentului de tineret și părintele Protopop Constantin Totolici, care au subliniat importanța acestui eveniment, deoarece, prin intermediul bisericii, tinerii au posibilitatea să-și exprime creativitatea în diferite moduri și cu această ocazie menținem legătura cu patria natală, transmițând mai departe valorile și tradițiile românești. 

La sfârșitul  programului artistic tinerii au jucat fotbal și volei socializând unii cu alții.

Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru ziua binecuvântată de care am avut parte, tuturor participanților, preotesei Angelica Podar, copiilor și părinților acestora, și credincioșilor din parohia gazdă pentru implicare, dăruire și răbdare.

 A consemnat  Eugenia Rusu

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2463864