"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vizită pastorală a PS Atanasie de Bogdania cu prilejul hramului parohiei „Sf. Mucenici Epictet și Astion” – Monselice Este

Cu ajutorul lui Dumnezeu și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a adus bucurie parohiei „Sfinții Mucenici Epictet și Astion” din Monselice Este, cu prilejul sărbătoririi lor, duminică, 8 iulie 2018.

Într-o atmosferă duhovnicească, parohia înființată doar acum doi ani, păstorită de Preacucernicul Părinte Adrian Hazu, l-a primit cu bucurie pe Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, cel care le-a adresat credincioșilor cuvinte de întărire și de încurajare spre a participa, alături de părintele lor, la viața liturgică a Bisericii și la toate activitățile desfășurate în cadrul parohiei.

De asemenea, Preasfinția Sa l-a felicitat pe parohul comunității pentru deosebita lucrare pastoral-misionară și l-a sfătuit în mai multe proiecte de viitor ce se doresc a fi implementate spre și o mai bună vestire a Evangheliei lui Hristos românilor din zonă.

Părintele Adrian Hazu a mulțumit, în numele întregii comunități, pentru popasul pastoral al Preasfințitului Părinte Arhiereu-vicar Atanasie de Bogdania, invitându-l să revină ori de câte ori programul îi va permite.

Vizita pastorală s-a încheiat cu o agapă frățească organizată cu multă râvnă de către credincioșii parohiei.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2131893