"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Stindardul Unirii în parohia Zămislirea Maicii Domnului, din Roma

Moment emoționant de bucurie și simțire românească a fost pentru comunitatea parohiei noastre primirea în mijlocul ei a Stindardului Unirii. Delegația de la Monterotondo care l-a adus a fost întâmpinată înainte de Sf. Liturghie. Părintele paroh a reamintit credincioșilor despre proiectul Stindardele Unirii, care se desfășoară în toată Episcopia noastră, prin binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, prin care credincioșii din fiecare parohie, primind pentru o săptămână unul din aceste drapele, își reamintesc de o pagină importantă din istoria națională și anume de Marea Unire de la 1918.

După Sf. Liturghie a urmat slujba de Te Deum și un frumos program artistic, care ne-a transmis mesajul de a nu uita ca suntem români în orice ce loc din lume ne-am afla. Dumnezeu să ne ajute să fim un popor unit și în autentică simțire și trăire creștină!

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2654756