"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Serbare de sfârșit de An Catehetic la Settimo Torinese

Din milostivirea lui Dumnezeu, la sfârșitul lunii decembrie 2017, a fost înființată în Settimo Torinese o nouă parohie, având ca ocrotitor pe slăvitul Ierarh Ioan de la Râșca și Secu. După luna lui ianuarie 2018, am început cu binecuvântarea Prea Sfințitului Părinte Episcop Siluan, două proiecte de artă sacră: un Atelier de Iconografie și o Școală de muzică psaltică, conduse și coordonate de catre Citețul Valentin Petraru.

În decursul programului  parohial, s-a reușit  pregustarea simțirii divinului, prin întâlniri săptămânale de creație, studiu și întâlniri catehetice.

La Atelierul de Iconografie, după noțiuni de tehnică a schiței și  culorii, s-a intrat propriu-zis în lumea icoanei bizantine, parcurgând toate etapele realizării unei icoane. Astfel cursanții au descoperit o lume nouă pentru ei, cu valențe antice și misterioase, lucrând nu numai cu pensula și culoarea, dar și cu materiale artizanale din domeniul auririi, luând parte la descoperirea unor procedee și rețete, la care foarte puțini ucenici au privilegiul.

La Școala de muzică psaltică, s-au îmbinat noțiunile de teorie muzicală, cu pregătirea unui repertoriu de cântări, care acoperă răspunsurile Sfintei Liturghii, câteva cântece calofonice și un mic recital de cântări patriotice, potrivite Centenarului Marii Uniri.

Astfel, în duminica de 15 iulie 2018, după finalul Sfintei Liturghii, membrii celor două ateliere au susținut o serbare de încununare a muncii celor 6 luni de întâlniri săptămânale.

După un recital de poezie și cântări patriotice, au fost prezentate cele 5 icoane realizate în cadrul Atelierului de Iconografie și au fost înmânate de către Părintele Paroh Paul Porcescu, diplome de participare tuturor membrilor și participanților acestei serbări.

Dăm slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252459