"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Festivalul portului popular românesc - ediția a-VI-a, la Catania în Sicilia

Duminică 15 iulie, s-a putut desfășura în condiții ideale - Festivalul portului popular românesc- ediția a- VI-a.

Soarele arzător al Siciliei, ne-a adus aminte de vacanțele copilăriei, petrecute "pe-un picior de plai, pe-o gură de rai", la scăldat în Ozana cea frumoasă, sau prin poieni și văi de munte.

Dacă în anii trecuți s-au pus în scenă momente inspirate din "Amintiri din copilărie", poveștile lui Creangă, sau din balada Miorița, anul acesta s-a continuat cu 6 scenete ce povestesc isprăvile personajului popular - Păcală.

În cinstea Anului Omagial al Marii Uniri, preoteasa Geta Ichim a îndrumat enoriașii parohiei, pentru a da viață și poeziei "Dialog politic", scrisă de Vasile Alecsandri, în care Păcală și Tândală, sporovăiesc despre unire.

S-au unit toți moldovenii, ardelenii, dobrogenii, oltenii și muntenii, într-o mare horă românească.

 

Nu puteau lipsi din program cântul și jocul popular. Enoriașii împărțiți în cete, au dat glas celor mai frumoase cântece din toate regiunile țării.

 

Fiecare festival realizat în Catania în parohia "Sfânta Muceniță Agata", a fost o reușită. Și în acest an părintele paroh Mihai Gabriel Ichim a fost liantul dintre credincioși.

Prin iubirea și jertfelnicia sa, cu smerenie și umor a reușit să păstreze în inimile acelora pe care îi păstorește, valorile veșnice: iubirea, iertarea, nădejdea, cinstea, curăția, pentru a rămâne împreună pe calea lui Hristos.

Manifestarea a fost un real succes datorat în primul rând textului plin de umor, din literatura noastră populară.

Un rol hotărâtor l-a avut decorul, ce a schimbat curtea bisericii în ograda românească. Din ea nu a lipsit casa țărănească, fântâna, ocolul de vite, baloții de paie, floarea soarelui, ștergarele, lampa, fusul cu lână, scoarțele, străchinile, covata, opincile și mai ales frumoasele costume populare, pline de simboluri.

 

Toate au fost posibile prin strădania credincioșilor ce au sărit cu mic cu mare, pentru a aduce un colț de plai românesc în curtea bisericii ortodoxe din Catania.

Mesele îmbelșugate cu sarmale, colaci și colăcei, grâu și porumb, mămăligă și brânză, slană și ceapă roșie, precum și alte bucate tradiționale, prezente în expoziția de arta culinară românească, au fost ornate de harnicele gospodine.

Cu siguranță, ceea ce a lipsit din bătătura festivalului, a fost plinit de amintirile tuturor acelora ce au fost prezenți.

Aceste amintiri au umplut curtea cu mii și mii de trăiri, de vise cu parfum de tei, fân proaspăt cosit, de turte ori de plăcinte de dovleac ori de brânză , pe care buna și străbuna le-au făcut la vremea lor.

Succesul s-a datorat și enoriașilor ce au îmbrăcat straiele lui Păcală și Tândală, a

românașilor noștri harnici și isteți, care fac mereu haz de necaz pentru a trece cu bine de obstacolele vieții.

Românii împletesc umorul și cântecul de voie bună, doina și jocul, cu munca din zori până în noapte, pentru a câștiga pâinea cea de toate zilele.

 

Mai curajoși sau mai timizi, toți au intrat în povestea lui Păcală, în care binele și răul, prostia și lăcomia se întâlnesc în viața de zi cu zi...

Rămânem în amintire cu ușa din spatele lui Păcală, ca sarcina grea pe tot parcursul drumului anevoios, dar în același timp o ușa ce permite lui Păcală, dar și nouă... tuturor... să intrăm oricând ne-am opri din drumul nostru, pentru a ne trage sufletul... să intrăm pe poarta casei strămoșești... pe ulița copilăriei... acolo unde bunul simț și morala rămân la baza copacului vieții... unde găsim comoara cea adevărata – Ortodoxia - credința neamului românesc.

A consemnat preoteasa Geta Ichim

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252504