"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Prima zi de Tabără - Protopopiatul Sicilia

Cu binecuvântarea Preasfințitului Parinte Episcop Siluan, tabăra ”Bucuria” din Protopopiatul Sicilia și-a deschis larg ușile duminică, 15.07.2018, pentru mai mulți copii din parohiile Palermo, Ragusa, Trapani, Siracusa si Messina. După ce au fost cazați, copiii au participat la Slujba de deschidere, apoi au facut cunoștință unii cu ceilalți în cadrul mai multor activități distractive. Unul din obiectivele taberei este acela de ai ajuta pe copii să socializeze în limba română cu alți copii care fac parte din comunitatea românească, lucru care a fost vizibil chiar din prima seară prin prieteniile pe care le-au legat.

Să ne ajute Bunul Dumnezeu în toate!

 

 

A doua zi de Tabără - Protopopiatul Sicilia

 

În cea de-a doua zi de tabără, copiii din Protopopiatul Sicilia s-au bucurat de jocuri de cunoaștere, au participat la atelierul de comunicare, coordonat de dna preoteasă Alice Chilcos, și cel de pictură, ghidați fiind de Pr. Martinian Epure; au jucat mima și au interpretat cântece la pian și chitară împreună cu toți preoții și preotesele participante la această tabără. Seara a culminat cu urari de la mulți ani pentru doi dintre copiii din tabără, care și-au sărbătorit ziua de naștere și, respectiv, ziua numelui.

 

 

A treia zi de Tabără - Protopopiatul Sicilia

 

A treia zi în tabăra ”Bucuria” a fost despre românism, credință și unire. Copiii au participat la activități precum reconstituirea unui sat românesc de altădată, confecționând casuțe de carton și colorându-le frumos sub îndrumarea Pr. Sebastian și a dnei preotese Simona Morgoci. De asemenea, au deprins de la Pr. Nicolae Chilcos și Pr. Martinian Epure să bată toaca. Seara, într-o atmosferă relaxantă, au mers ”pe urmele unirii” în cadrul activității cu același nume și au descoperit comori naționale, activitate coordonată de dna preoteasă Alice Chilcos cu sprijinul celorlalți preoții și preotese participante în tabără. Seara a culminat cu o minunată Horă a Unirii.

Mulțumim Bunului Dumnezeu pentru toate!

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252583