"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

ADUNARE PROTOPOPIALĂ LA CREMONA

17.07.2018. Zi de mare bucurie în Parohia românească "Nașterea Maicii Domnului" de la Cremona.. Bucuria întâlnirii unui sobor de paisprezece preoți din Protopopiatul Lombardia 1, în împreună-slujirea Tainei Sfântului Maslu.. Bucuria credincioșilor osteniți după o zi de lucru ("Ieși-va omul la lucrul său și la lucrarea sa până seara") , veniți ca să primească binecuvântări prin mâini sfințite.. Bucuria tuturor participanților la momentul sacru desfășurat în fața minunatului Altar al bisericii comunității românești de la Cremona .. Să te rogi înaintea Domnului Hristos, Care te privește de pe Sfânta Masă, să te rogi în jurul lui Hristos, Care Se află întodeauna în mijlocul a "doi sau trei", ce poate fi mai minunat pentru un creștin?..

 La încheierea Sfintei Taine, părintele Gheorghe Timiș de la Parohia Brescia 1 dă citire referatului despre implicarea Bisericii Ortodoxe Române în Marea Unire al cărei centenar îl vom sărbători pe 1 Decembrie anul acesta. Văzând cu ochii minților noastre entuziasmul general al acestui moment sfânt al istoriei noastre, văzând participarea atâtor mari oameni politici și bisericești ai acelei epoci, ne vin în minte întrebări care nasc suspinuri în piepturile noastre.. Oare mai există ASTĂZI oameni politici care să pună interesul națiunii înaintea propriilor interese?.. Oare înțeleg fiii plaiurilor mioritice că Biserica Ortodoxă a fost cu adevărat mama neamului românesc și al Statului național modern?.. Oare românul de azi mai are acea conștiință frățească ce însuflețea acum o sută de ani "moldoveanul și munteanul", făcându-i "frați buni cu ardeleanul"? Mai avem valori naționale, sau ne-am cufundat definitiv în micile dorințe de afirmare individuală?.. Înțelegem noi, oare, că prosperarea întregului popor aduce cu sine propășirea fiecăruia dintre noi în parte, pe când umilirea noastră la scară națională nu duce decât la milioane de suferințe individuale?.. Biserica și Statul român nu pot dăinui decât prin UNITATE, care nu este în final decât dorința Fiului lui Dumnezeu: "Ca toți să fie UNA, după cum Tu, Părinte, întru Mine și Eu întru Tine.." (Ioan 17;21).

După încheierea ungerii cu untdelemnul sfințit Părintele protopop  Nicolae Cazacu prezintă soborul preoților conslujitori, mulțumind Părintelui paroh Doru Fuciu pentru dăruirea plină de jertfelnicie prin care a reușit într-un timp scurt, dar cu eforturi supraomenești, să înzestreze comunitatea românească din provincia de Cremona cu o biserică proprie. Un model pentru toți preoții români din Italia..

După plecarea credincioșilor, "cu ușile închise" s-a desfășurat apoi ședința de lucru a Protopopiatului, discutându-se temele propuse de Părintele protopop. Finalul serii este dedicat relaxării și zâmbetului, în timpul agapei creștine care a urmat.

Dăm slavă Preamilostivului Dumnezeu pentru bucuriile trăite și pentru toate darurile primite în acea frumoasă zi, amin.

A consemnat preotul Sorin Croitoru de la Mantova, responsabilul mass-media al Protopopiatului Lombardia 1

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252479