"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

A VII-a ședință protopopială a Protopopiatului Lazio II

Joi, 19 iulie 2018, în ajunul prăznuirii Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul Schitului și parohiei noastre din Rignano Flaminio a avut loc a șaptea ședință din acest an a Protopopiatului Lazio II, prilej în care s-au discutat problemele administrative si de organizare ale Protopopiatului nostru.

După ședință am slujit împreună toți părinții care am fost prezenți Taina Sfântului Maslu spre Slava lui Dumnezeu, in cinste Sfântului Prooroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul nostru spre binecuvântarea si bucuria credincioșilor aflați în număr mare veniți să cinstească pe Sfântul Prooroc. La sfârșitul sfintei slujbe, Părintele Protopop Gabriel Ioniță, împreună cu Părintele Bogdan Apetrei, au ținut un cuvânt de învățătura legat de viața Sfântului Prooroc Ilie, exemplu de râvna, credința dar și de mare smerenie, demn de urmat de noi toți în aceste vremuri in care toți căutăm un model, o călăuză duhovnicească care să o urmăm pentru a dobândi mila si indurarea lui Dumnezeu și mântuirea sufletelor noastre.

 

 A consemnat Părintele Gabriel Andriuță

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

 
 

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2719967