"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vizită arhierească în parohia Roma XI sub ocrotirea Sfântului Panteleimon

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în Duminică Vindecării Lunaticului, 5 august 2018, a avut loc vizita arhierească a IPS Arhiepiscop Gheorghe de Michalovce și Kosice, al Bisericii Ortodoxe a Ținuturilor Cehiei și Slovaciei.

IPS Arhiepiscop Gheorghe a bucurat credincioșii parohiei prin slujirea Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii și un cuvânt de învățătură la sfârșitul acesteia.

De asemenea, a participat la slujbă și pr. prof. dr. Mihai Brie, de la Facultatea de Teologie din cadrul Universității Oradea. Acesta a ținut omilia după Evanghelie, actualizând credincioșilor învățăturile teologice ale pericopei vindecării lunaticului.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252555