"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Hramul Parohiei Rovigo -“Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ”

Pentru credincioșii Parohiei Ortodoxe Române din Rovigo, ziua de Duminică, 5 August 2018, a fost o zi plină de bucurie duhovnicească. În duh de rugăciune şi comuniune, aceştia şi-au prăznuit pentru a zecea oară ocrotitorul, pe Sfântul Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ, Hozevitul (+ 5 august 1960), sfânt român din Ţara Sfântă, cel care a adus cerul într-o peşteră, ale cărui sfinte moaşte se află în biserica Mănăstirii Sfântul Gheorghe din Hozeva.

Sfânta Liturghie, săvârșită de părintele paroh Nicolae Budui, ne-a umplut sufletele de bucurie şi har, continuând apoi cu slujba Parastasului pentru ctitorii şi ostenitorii acestei parohii mutaţi la cele veşnice şi încheind cu o agapă frățească, prilej cu care s-au cântat cântece religioase şi s-au recitat versuri pline de înțelepciune ale Sfântului Cuvios Ioan Iacob.

Bucuria a fost sporită de sosirea câtorva preoţi şi credincioşi din parohiile învecinate şi de aducerea în biserica noastră a Stindardului Unirii de la Parohia Mestrino, aducându-ne aminte de versurile Sfântului Cuvios Ioan Iacob adresate celor care trăiesc în afara graniţelor tării noastre:

 

Fii pribegi ai ţării mele

Necăjiţi între străini,

Nu uitaţi menirea voastră

De Români şi de Creştini.

 

Cu dragoste curată

Ca fraţii petrecând,

Păstrând neprihănită

Credinţa prin străini!

 

Uniţi-vă în cuget

Prin simţuri creştineşti,

La „sânul Maicii Noastre”

Celei duhovniceşti!

 

În rodul născocirii

Să nu nădăjduiţi,

Ci arma mântuirii

Mereu s-o mânuiţi!

 

Trezindu-ne simţirea

Din suflet creştinesc,

Să punem semnul Crucii

Pe steagul românesc!

 

Mulţumim Domnului pentru toate binefacerile revărsate asupra comunităţii noastre şi Sfântului Cuvios Ioan Iacob de la Neamţ pentru ocrotire şi ajutor. Mulțumim de asemenea tuturor ostenitorilor, enoriaşi cu suflet mare, care au participat la organizarea acestui Hram.

 

 

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252431