"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Vizita pastorală a Preasfințitului Atanasie la Monterotondo

În Ziua Schimbării la față a Domnului (6 august) Preasfințitul Atanasie de Bogdania a slujit Dumnezeiasca Liturghie a Praznicului în mijlocul parohiei „Botezul Domnului” de la Monterotondo. A fost prima liturghie arhierească în acest oraș după 9 ani de când comunitatea de aici a pierdut biserica. Prea Sfințitul a întărit familia bisericeacă din orașul eretin care trece pin greaua încercare a bolii năpraznice ce a atins pe preoteasa Ioana (Apetrei). Chiar la cuvântul de învățătură Preasfințitul a explicat Condacul Praznicului făcând o aplicație la crucea pe care ucencii Domnului au trebuit să o întâmpine și pe care și noi trebuie să o purtăm cu harul luminii necreate manifestată de Domnul pe Tabor. „Crucea este o binecuvântare pentru om atunci când îl întâlnești pe Domnul. Cu cât relația cu Domnul este mai strânsă cu atât crucea devine mai ușoară”. În încheiere Prea Sfințitul Atanasie a adus cuvinte de apreciere referitor la misiunile parohiei  (mai ales cele legate de închisori – din care era parte foarte activă preoteasa Iona) de la Monterotondo și a încurajat activitățile în desfășurare. La sfârșit Preasfințitul a dăruit iconițe celor prezenți și apoi a sfințit strugurii. Enoriașii au dat slavă lui Dumnezeu pentru că le-a fost recunoscută și apreciată munca de amenajare a lăcașului de cult și a misiunilor față de cei mai dezavantajați din societate. 

Ad maiorem Dei gloriam!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252409