"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Sfântul Mucenic și Arhidiacon Laurențiu – Ocrotitorul comunității din Pavona (Roma)

Cu ajutorul Domnului, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, și cu purtarea de grijă a Preasfințitului Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, vineri, 10 august 2018, la prăznuirea Sfântului Mucenic și Arhidiacon Laurențiu, comunitatea ortodoxă românească din localitatea Pavona (Roma) și-a serbat hramul pentru a patra oară de la înființarea parohiei.

Într-o atmosferă de bucurie duhovnicească, soborul de preoți slujitori au săvârșit slujba Utreniei, urmată de Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. În cuvântul de învățătură rostit de către Preacucernicul Părinte Daniel Bageac, Secretar eparhial și Paroh al comunității „Sfânta Agnia” din localitatea Nettuno, acesta le-a vorbit credincioșilor despre faptele vitejești ale mucenicilor, cununa lor fiind dobândirea Împărăției celei veșnice a lui Dumnezeu, preocuparea lor pentru mântuirea sufletului constituind o prioritate a vieții lor.

După Sfânta Liturghie, soborul slujitor a săvârșit slujba Parastasului pentru slujitorii Bisericii lui Hristos, din Eparhia noastră, de curând adormiți întru Domnul, Părintele Nicolae (Popa) de la Parohia „Tuturor Sfinților” din Pavia și Preoteasa Ioana (Apetrei), soția părintelui Alexandru de la Parohia „Botezul Domnului” din Monterotondo.

La final, Preacucernicul Părinte Daniel Șurubaru, Parohul comunității „Sfântul Arhidiacon Laurențiu” din Pavona, a adresat un cuvânt de mulțumire atât părinților împreună-slujitori, cât și tuturor credincioșilor veniți să se bucure la acest moment de sărbătoare a comunității.

 

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252405