"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Înmormântarea preotesei Ioana Apetrei la Monterotondo

În ziua de 10 august (Sf. Mc. Laurențiu) la biserica din Monterotondo a avut loc înmormântarea preotesei Ioana Apetrei slujită de Prea Sfințitul Siluan și de Prea Sfințitul Atanasie împreună cu un sobor de 17 preoți și 2 diaconi. În ciuda perioadei în care românii se găsesc în concediu și majoritatea în România la Slujbă au fost prezenți foarte mulți credincioși. Înmormântarea a început înainte de ora 9.00 ca Utrenie e Prohodului care s-a împlinit și desăvârșit în Sfânta Liturghie. Prea Sfințitul Siluan în cuvântul de început a explicat că mai întâi este tristețea prohodirii, urmată de Liturghia învierii ce aduce consolare și nădejde celor ce s-au despărțit temporar de o persoană dragă. Parastasis este chemarea de a fi de față. Îi chemăm pe cei adormiți prin rugăciune în numele lui Dumnezeu.

A mai spus Prea Sfințitul că lui Dumnezeu îi este dor de noi și Maicii Domnului și celorlalți sfinți le este dor de noi. „Preoteasa Ioana dacă s-ar fi întâlnit cu o mare personalitate ne-am fi bucurat pentru ea. Ioana astăzi se întâlnește cu Dumnezeu și trebuie să ne bucurăm pentru ea. Ni se sfâșie inima de copilașul rămas. Dar știm că Dumnezeu se substituie celor ce ar trebui să aibă grijă de orfani. Însăși Maica Domnului se va substitui Ioanei în grija față de copilul Nicolae”.

Ierarhul nostru a adresat și un cuvânt de încurajare către părintele Alexandru spunându-i că legătura iubirii nu se întrerupe între soții despărțiți de moarte. Ea există doar că nu se mai manifestă la nivelul sensibil. Prin rugăciune și dialog ea poate fi prelungită și cultivată.

După modul în care a trăit și a slujit preoteasa Ioana noi trebuie să ne bucurăm de Paștile pe care l-a avut în aceste zile fiind chemată la o viață deplină și fericitoare în Dumnezeu. Jertfa ei pentru copil se transformă într-o mucenicie plină de roade nu numai pentru familia și parohia din care a făcut parte ci pentru întreaga Episcopie a noastră. Dumnezeu o chemă să slujească nu doar câtorva oameni ci să mijlocească pentru Ortodoxia noastră din Italia care trece prin vremuri tulburi. Poate fi dată ca exemplu și model concret pentru mulți copii și tineri ai zilelor actuale care sunt dezorientați de Sistemul ce induce în eroare chiar și în identitatea de sex – cum pomenea Prea Sfințitul Siluan.

Prea Sfințitul a asigurat pe părintele Alexandru de rugăciunea tuturor parohiilor din Eparhia noastră nu doar în cele 40 de zile ce urmează ci pentru totdeauna, ea fiind scrisă în pomelnicul permanent.

Un mare număr de enoriași din zona Monterotondo – Guidonia – Fonte Nuova o așteaptă pe Ioana la Bacău în satul Românești unde va fi îngropată duminică după Sf. Liturghie.

Ne va lipsi și va fi de neînlocuit.

Veșnica ei pomenire!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2252414