"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Praznicul Adormirii Maicii Domnului la Canicatti

În duhul dumnezeieștii Liturghii la Canicatti în Protopopiatul Misionar Sicilia am fost alături de Maica Domnului întru Adormirea și mutarea sa la Cer.  Urmând îndemnul Arhipăstorului nostru, Preasfințitul Părinte Siluan al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, ne-am rugat și pentru victimele evenimentelor de la Genova (rutier) și Atena (incendii) pieriți prin moarte năpraznică. Sf. Liturghie a fost continuată (urmată) de pomenirea acestora în Casa Socială Sf. Mc. Filofteia prin Parastasul organizat de parohie. Cele jertfite au fost împărțite întâi la oamenii străzii și la copii.     

A relatat preotul paroh

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2345913