"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Școala de Toamnă și Zilele Limbii Române în parohia Sfântul Prooroc Moise – Asolo

Cu binecuvântarea Preasfințitului Siluan, Episcop al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, al treilea an consecutiv desfășurăm proiectul „Zilele Limbii Române”. Din 27 august - 10 septembrie la parohia „Sfântul Prooroc Moise”- Asolo, copiii s-au bucurat de sfintele slujbe, participând la Sfânta Liturghie. Activitățile didactice, temele pentru vară, limba română, limba engleză, au fost coordonate de doamna preoteasă, cadru didactic Doina Dimcea. În parteneriat cu Villa Razzolini Loredan unde am luat masa și am organizat activitățile în aer liber am reușit să dăm o mână de ajutor părinților care muncesc.

Ne-am întristat când am întâlnit tineri români, care nu mai vorbesc limba română, deși au venit în Italia de la o vârstă fragedă, atunci vorbeau numai românește, acum refuză categoric să spună un cuvânt românesc, motivând ca le-ar fi rușine, că nu ar vorbi corect. Mulțumirea este cu atât mai mare, când toți cei aproape 100 de copii născuți în Italia, cu origini românești participanți ai proiectelor parohiale vorbesc și cântă românește...

 -Care este prima biserică ortodoxă românească?

-Peștera Sfântului Apostol Andrei.

-De ce avem camera copiilor în biserică noastră, iar în România nu există?

-Pentru că în România exista foarte multe bunicuțe ce au grija de copii, iar aici nu prea avem bunicuțe.

-De ce părintele folosește cădelnița?

- Ca să aducă jertfă lui Dumnezeu, întru miros de bună mireasmă duhovnicească.

-De ce clopoțeii de la cădelniță seamănă cu clopoțeii de la sania lui Moș Crăciun, din filmele americane?

-Pentru că Santa Claus original este un episcop al bisericii noastre, Sfântul Nicolae, iar tămâia, darul duhovnicesc din cădelniță a fost transformat în daruri și dulciuri pentru copii care abea încap într-o sanie, au ramas doar clopoțeii ce amintesc de darul original.

-Ce înseamnă ieșirea cu lumânarile din altar?

-Reprezintă pe Sfântul Ioan Botezatorul, înaintemergătorul Domnului.

-De ce avem atât de multe tablouri în biserică?

-Icoanele reprezintă momentele importante din viața bisericii, exact ca și evenimentele importante din viața unei familii, de exemplu: poze de la nunta părinților, la care nu am participat, dar din spusele părinților și din poze suntem convinși că așa a fost...... și întrebările continuă, ziua întreagă, săptămâna întreagă.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate.

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2345724