"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Examene de Admitere la Roma

În aceste zile se desfăşoară Examenele de Admitere la secţia Pastorală a Extensiei de la Roma a Facultății de Teologie Ortodoxă “Iustinian Patriarhul” din București. Candidaţii provin, în acest an, din Italia, Spania, Germania şi Marea Britanie. Media de vârstă, în raport cu anul trecut, este mai ridicată, lucru îmbucurător întrucât nădăjduim ca viitorii absolvenţi să fie persoane mature buni cunoscători al realităţii europene sub toate aspectele ei şi deci mult mai pregătiţi să se confrunte cu exigenţele acesteia.

În prima zi de examen, 11 septembrie, ne-am bucurat de prezenţa printre noi a PS Atanasie de Bogdania, Arhiereul Vicar al EORI care a vorbit candidaţilor pe scurt despre gândul cu care se face misunea în diaspora şi despre importanţa slujirii fiecăruia în Biserică, preoţi sau mireni, bărbaţi sau femei.

Urăm tuturor celor ce aleg calea slujirii lui Hristos şi a aproapelui, în Biserică, har şi putere de la Dumnezeu!

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2345946