"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Participarea Episcopiei Italiei la Congresul Național "Hristos împărtășit copiilor", ediția a XI -a

Cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, în perioada 17-19 septembrie 2018 s-a desfășurat la Mănăstirea Caraiman - Bușteni, Congresul Național "Hristos împărtășit copiilor", ediția a XI -a.

Gazdele întâlnirii, din partea Sectorului teologic-educațional al Patriarhiei Române au fost PC Pr. Dr. Florin Marica, consilier patriarhal, PC Pr. Dr. Constantin Naclad, inspector patriarhal și PC   Pr. Conf. Dr. Nicușor Beldiman, consilier patriarhal.

Invitați au fost dl Romeo Moșoiu, consilier al ministrului educației naționale și dl Vasile Timiș, inspector general de religie, în cadrul Ministerului Educației Naționale.

Din partea Fundației World Vision International a participat PC Pr. Dr. Mihai Pavel, director regional pentru Europa de Răsărit și Orientul Apropiat.

Alt invitat a fost PS  Bishop Keith Terrell Jenkins, episcop în cadrul Bisericii Evanghelice din Minneapolis (Minnesota-USA).

Participanți au fost toți responsabilii cu învățământul teologic si cateheza din cadrul Patriarhiei Române, precum și toți inspectorii școlari pentru disciplina religie din țară.

La acest eveniment, din încredințarea PS Părinte Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei, a participat pr. Gelu Porumb, care a prezentat situația catehetică din Episcopia Italiei, precum și principalele proiecte teologic- educaționale aflate în derulare în cadrul Centrului de Studii "Dionisie Exiguul" și în parohiile episcopiei.

Discuțiile Congresului au evidențiat evoluția și impactul programelor și proiectelor implementate de Biroul de catehizare al Patriarhiei Române și au trasat principalele linii în ceea ce privește tema anului omagial 2019: "Anul omagial al satului românesc (al preoților, învățătorilor și primarilor gospodari) și Anul comemorativ al patriarhilor Nicodim Munteanu și Iustin Moisescu și al traducătorilor de cărți bisericești.

În același timp s-a insistat pe cooperarea dintre Școală și Biserică, cei doi factori esențiali care susțin familia creștină pentru educația copiilor și a tinerilor.

Pr. Gelu Porumb, Consilier pentru Cateheză

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2457491