"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Întâlnirea preoților din Protopopiatul Lazio III | 17 septembrie 2018 - Pavona

Cu ajutorul Domnului și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Siluan, al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, luni, 17 septembrie 2018, a avut loc ședința lunară a Protopopiatului Lazio III, pentru zonele A și B. Gazda întâlnirii a fost Preacucernicul Părinte Daniel Șurubaru, Parohul comunității din Pavona.

Întâlnirea a debutat cu săvârșirea slujbei Acatistului și Paraclisului Sf. Mucenic și Arhidiacon Laurențiu. În cadrul acestei întâlniri, Părintele Vasile Chiriac de la Parohia Frosinone a susținut un referat intitulat "2018 - Anul omagial al unității de credință și de neam", în care a prezentat importanța Bisericii în fundamentarea conștiinței atât naționale, dar și identitar-creștine a poporului român, ajunsă la maturitate prin făurirea Marii Uniri.

La final, Preacucernicul Părinte Protopop Nicolae Strugaru a discutat împreună cu preoții prezenți problemele administrative și prioritățile activității pastoral-misionare și sociale din cuprinsul Protopopiatului.

Seara s-a încheiat cu o agapă frățească pregătită cu multă dragoste de către credincioșii Parohiei gazdă.

Slavă lui Dumnezeu pentru toate!

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2457475