"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Activități în parohiile EORI în perioada 17 - 23 septembrie 2018

PROTOPOPIATUL LOMBARDIA I

1. Joi, 20 septembrie, clericii din Protopopiatul Lombardia I au participat la Conferința preoțească și Taina Sfântului Maslu din luna septembrie. Evenimentul a fost găzduit de Parohia “Sfinții Mucenici Nazarie, Ghervasie, Protasie și Chelsie” – Milano.

2. Luni, 17 septembrie, pr. Sorin Croitoru, de la Parohia “Sfânta Cuvioasă Monica” – Mantova, a participat la o întâlnire organizată cu principalii lideri religioși din provincie. Aceasta a avut ca temă dialogul creștin-islamic.

3. Sâmbătă, 22 septembrie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a oficiat Slujba Vecerniei în Parohia “Sfântul Apostol Iacov” – Vigevano.

4. Duminică, 23 septembrie, Preasfințitul Părinte Atanasie de Bogdania, Arhiereu-vicar al Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, a săvârșit Sfânta Liturghie în Parohia “Sfinții Români” – Pavia. În continuare s-a oficiat Slujba Parastasului spre pomenirea pr. Nicolae Popa, trecut la cele veșnice de curând, după care a avut loc instalarea noului preot paroh.

 

PROTOPOPIATUL TRIVENETO II

5. Marți, 18 septembrie, Parohia “Sfinții Apostoli Petru și Pavel” – Padova a primit vizita unui grup de pelerini veniți din România (Parohia ”Sfântul Andrei” din Ploiești). Spre seară fiii comunității s-au întâlnit cu pelerinii în cadrul unui seminar dedicat studiului biblic.

6. Joi și vineri, 20-21 septembrie, Parohia “Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul” – Verona a primit vizita unui grup de pelerini veniți din România (Parohia ”Sfântul Andrei” din Ploiești).

7. O parte dintre credincioșii Parohiei “Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” - Vicenza, au mers sâmbătă, 22 septembrie, în pelerinaj la Verona.

 

PROTOPOPIATUL TOSCANA I

8. Parohia ”Sfântul Sfinţit Mucenic Teodosie de la Brazi” - San Giovanni Valdarno, și-a cinstit sâmbătă, 22 septembrie, ocrotitorul. Duminică, 23 septembrie, comunitatea a găzduit activitatea: “Stindardele Unirii”.

 

PROTOPOPIATUL TOSCANA II

9. Marți, 18 septembrie, clericii din Protopopiatul Toscana II au participat la Adunarea Protopopială și Conferința preoțească din luna septembrie. Evenimentul a fost găzduit de Parohia “Învierea Domnului” – Massa. După oficierea Acatistului “Sfântului Ierarh Spiridon, Episcopul Trimitundei”, Pr. Liviu Octavian Marina Fiț, de la Parohia “Sfântul Antonie cel Mare” - Lucca a ținut o conferință ce-a avut ca temă: „Receptarea Sfântului Francisc de Assisi în cultura teologică românească a ultimului veac - exemplu de comuniune spirituală”.

10. Joi, 20 septembrie, în Parohia “Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava” – Siena s-a oficiat Taina Sfântului Maslu. Ulterior a avut loc instalarea în calitate de paroh a părintelui Ioan Soreanu.

 

Echipa Departamentului de Comunicare și Imagine al EORI

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2457587