"Să vă iubiți unul pe altul precum Eu v-am iubit pe voi." (Ioan 13, 34)

Lucrări de restaurare a exteriorului bisericii de la Reggio Emilia

 

Cu binecuvântarea Preasfințitului Episcop Siluan, comunitatea parohială de la Reggio Emilia, susține lucrările de restaurare a exteriorului bisericii de slujire.

Inaugurată în anul 1761, proiectul realizat de arhitectul Giovan Battista Cattani, “Chiesa del Cristo”, este monument istoric al orașului realizat în stil baroc, adăpostește Icoană Răstignirii Domnului, atestata documentar din perioada pestei din anii 1630-1631, numita făcătoare de minuni și vindecătoare a celor ce alergau să se roage înaintea ei. Ca mulțumire a minunilor săvârșite, vindecătoare de pestă, a fost ridicata biserica.

Lucrările de restaurare, începute în luna iulie 2018 sunt realizate sub îndrumarea arhitectului Paolo Bedogni de la Reggio Emilia.

Sfințirea iconostasului și inaugurarea lucrărilor, se va face în data de 21 octombrie, unde avem bucuria de a primi binecuvântarea și cuvânt de învățătură, din partea Preasfințitului Atanasie din Bogdania, Episcop Vicar al Episcopiei Italiei.

 

Pr. Mihail Ciocîrlan,

Reggio Emilia

 

 

 

Căutare

{{#image}}
{{/image}}
{{text}} {{subtext}}

5X1000

 

 

FTOUB Roma

Apostolia

Reportaje EORI

Cuvânt bun

Sinaxar

Vizitatori pe site

2457555